W 2022 zniknęło z polskiego rynku ponad 200 tys. firm. To najwięcej w historii
Inflacja, kryzys i Polski Ład – to główne czynniki które przyczyniły się do niechlubnego rekordu. W ubiegłym roku z rynku zniknęło aż 212 tys. firm – czytamy na portalu „Puls Biznesu”.
Pierwszy raz w historii w ciągu 12 miesięcy zamknięto aż tyle przedsiębiorstw. Z Krajowego Rejestru Sądowego wykreślonych zostało aż 22,9 tys. spółek – to aż o 18 proc. (3,5 tys.) więcej niż w 2021.
W ubiegłym roku zamknięto o 3,5 tys. (wzrost o 18 proc.) spółek więcej niż rok wcześniej. Zniknęło również bardzo dużo indywidualnych działalności gospodarczych: 188,8 tys., o 12,8 tys. tys. (7,3 proc.) więcej niż w 2021 r.
W sumie w ubiegłym roku zniknęła z rynku rekordowa liczba niemal 212 tys. tys. firm, spółek i osobistych działalności gospodarczych. W 2021 r. było to 195,4 tys.
Również zawieszonych indywidualnych działalności gospodarczych było więcej, niż przed rokiem. W 2022 liczba ta wyniosła 305 tys., czyli o 27 tys. więcej niż w 2021 roku.
Jest przynajmniej kilka przyczyn fali wycofywania się firm z rynku. Przede wszystkim pogorszenie koniunktury gospodarczej, szczególnie w branżach takich jak usługi, gastronomia, zakwaterowanie i transport. Branże te tak naprawdę nie odbiły się po pandemii i trudności zaczęły się kumulować. Dlatego sporo właścicieli spółek postanowiło je zlikwidować, a działalności gospodarcze zostały zamknięte. Dużo strachu i niepewności wśród osób prowadzących działalność gospodarczą spowodowały też nietrafione zmiany podatkowe wprowadzone przez Polski Ład. Do tego dochodzi wysoka inflacja
– powiedział redakcji „PB” Jarosław Nowrotek, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej.
Wiele biznesów po prostu nie wypaliło, dodał:
W zeszłym roku aż 18,5 tys. spółek zostało rozwiązanych przez sądy. Rok wcześniej było to 14 tys. To pokazuje, jak rośnie skala porażek biznesowych. Ponadto wiele spółek, bo ponad 5 tys., zostało przekształconych w inne rodzaje spółek. Co do zawieszonych działalności, to są skutki indywidualnych problemów spowodowanych np. przez wysokie stopy procentowe
Także Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, podkreśla znaczenie czynników makroekonomicznych. Jak powiedział Pulsowi Biznesu:
W 2022 r. przedsiębiorcy mocno odczuli wzrost kosztów, szczególnie cen energii, paliw i transportu. Do tego dochodzi szalejąca inflacja. O ile do pewnego momentu wzrost inflacji firmy rekompensowały podnoszeniem cen, to ten mechanizm się wyczerpał, bo przekroczona została bariera akceptacji rosnących cen przez klientów. To powodowało spadek popytu na towary i usługi, więc wiele firm nie utrzymało się na rynku i zamknęło działalność. Także niekorzystne zmiany podatkowe Polskiego Ładu przyczyniły się do wykreślania działalności z CEIDG
Zobacz też: Już wkrótce korzystanie z Krajowego System e-Faktur będzie obowiązkowe
MD/źródło: Puls Biznesu