Ustawa skierowana przeciwko OPEC przeszła przez Komisję Senatu USA

06.05.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Projekt ustawy NOPEC (No Oil Producing and Exporting Cartels Act) zyskał poparcie Komisji Sądowniczej Senatu USA. Jego celem jest danie możliwości ścigania członków kartelu OPEC za działania szkodzące rynkowi ropy naftowej i manipulowanie nim.

Swoje prapoczątki ustawa ma jeszcze w początkach XXI wieku. Nigdy jednak nie została wcielona w życie. Również tym razem nie jest jasne, czy z komisji senackiej ustawa trafi do Białego Domu lub do Senatu.

Ten pierwszy, o ile nie sprzeciwia się jej wprost, to podkreśla, że wprowadzenie jej w życie dodatkowo nadwyręży już teraz trudne relacje Stanów Zjednoczonych z państwami OPEC. Tymczasem Biden stara się uspokoić sytuację na światowym rynku ropy naftowej.

Przeciwni ustawie są przedstawiciele biznesu naftowego i izb handlowych, którzy uważają, że ustawa uderzy także w amerykański przemysł naftowy. Jest on też, że względu na swoją siłę, w stanie regulować sytuację na rynku ropy bez dodatkowych ustaw.

Ustawa przeszła przez komisję stosunkiem głosów 17-4. Procedowanie ustawy ma miejsce w czasie najzimniejszych relacji USA z państwami Zatoki Perskiej od lat. Arabia Saudyjska uważa, że USA pod rządami Bidena niedostatecznie wspiera to państwo w walkach z proirańskimi bojownikami Huthi w Jemenie.

MD/źródło: Biznes Alert

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA