Flagi UE

Unia zapowiada pomoc finansową dla uchodźców z Ukrainy

11.03.2022
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Unia Europejska zadeklarowała wsparcie finansowe na rzecz uchodźców z Ukrainy – wynika ze słów rzecznika rządu Piotra Müllera. Dodał, że na ten moment negocjowane są szczegóły dotyczące wysokości wsparcia i sposobu jego przekazania.

Sytuacja jest niezwykle trudna. To ogromne wyzwanie i polskie społeczeństwo niezwykle mocno odgrywa rolę w tym, aby te osoby czuły się bezpieczne w Polsce

– powiedział w piątek w Programie Pierwszym Polskiego Radia Piotr Müller. Dodał, że jest jasna deklaracja Unii Europejskiej co do wsparcia finansowego pomocy uchodźcom.

W tej chwili dogrywamy szczegóły co do jego wysokości, sposobu przekazania

– powiedział.

Dodał, że chodzi o dwa fundusze w ramach środków unijnych, które mogą być uruchamiane w takiej sytuacji. Jeden z nich to fundusz CARE, działający na rzecz uchodźców w Europie. Jego celem jest umożliwienie państwom członkowskim i regionom niesienia wsparcia w kryzysowych sytuacjach osobom uciekającym przed wojną. Drugi fundusz to React-UE.

Wczoraj Rada Europejska, ta nieformalna, która się spotkała w Paryżu, zaapelowała o szybkie uruchomienie tych funduszy. Pamiętajmy o tym, że chociażby gdy był duży kryzys uchodźczy i na terenie Turcji zatrzymywały się osoby, które uciekały przed wojną, również Unia Europejska skierowała wtedy na teren Turcji dodatkowe środki finansowe i my to wspieraliśmy, bo uważaliśmy że trzeba pomagać tym osobom, które uciekały przed wojną

– mówił Müller. Dodał, że strona polska liczy na to, że również w obecnej sytuacji unijne fundusze zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom w Polsce.

Również USA i kilka innych krajów miało zadeklarować gotowość do skierowania środków humanitarnych do Polski i na Ukrainę.

Zdaniem Miller współpraca z polskimi samorządami w kwestii pomocy uchodźcom zwykle przebiega bez zarzutu.

Samorządy wzięły na siebie taka rolę koordynacyjną w terenie, zresztą to wynika z ustaw; to jest tak, że rząd koordynuje na poziomie ogólnopolskim, wojewódzkim przez wojewodów, a później jest zarządzanie kryzysowe we współpracy z samorządem terytorialnym

– powiedział.

Zaznaczył też, że cały kraj pracuje nad tym, by uchodźcom z Ukrainy pomóc i nie ma podziałów na rząd, samorząd, organizacje pozarządowe.

MD/źródło: bankier.pl

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA