Unia po raz pierwszy wprowadza sankcje na odsprzedaż rosyjskiego LNG
26 czerwca państwa członkowskie UE przyjęły 14 pakiet sankcji gospodarczych wobec Rosji. Po raz pierwszy sankcje obejmą – choć nie w całości – rosyjskie LNG – czytamy w najnowszym Tygodniku Gospodarczym Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Pakiet wynika z decyzji 2024/1744, w której zakazano m.in. świadczenia na terytorium UE usług ponownego załadunku do celów operacji przeładunku rosyjskiego LNG oraz finansowania, pomocy technicznej i pośrednictwa w takich działaniach. Decyzja Rady UE oznacza w praktyce zakaz odsprzedaży rosyjskiego LNG poza UE. Zakaz udało się przyjąć mimo oporu ze strony Węgier, aktywnie sprzeciwiających się ograniczeniom importu rosyjskiego gazu oraz Niemiec, podnoszących kwestie dodatkowego obciążenia przedsiębiorstw tym rozwiązaniem.
– podają eksperci PIE.
Obecne sankcje dotkną jedynie około 5 proc. gazu rosyjskiego, importowanego do UE. Główne kanały jego importu w pierwszym kwartale 2024 r. prowadziły przez Turcję (gazociąg TurkStream, punkt wejścia Strandża 2 w Bułgarii, 37 proc. importu rosyjskiego gazu), przez Ukrainę (gazociąg Urengoj-Pomary Użhorod, punkt wejścia Sudża w Ukrainie, 35 proc. importu rosyjskiego gazu). Łącznie w I kw. 2024 r. były odpowiedzialne za 11 proc. unijnego importu gazu do UE oraz import rosyjskiego LNG przez europejskie terminale (28 proc. importu rosyjskiego gazu), co stanowi około 5,5 proc. całości importowanego gazu do UE.
Udział rosyjskiego LNG na unijnym rynku najwyższy od 3 lat
W I kw. 2024 r. rosyjski LNG stanowił 15 proc. importu tego gazu do UE. Udział rosyjskiego LNG wg danych Eurostatu był najwyższy od 2021 r., gdy wynosił 17 proc. Głównym odbiorcą była Hiszpania, która w analizowanym okresie importowała 39 proc. rosyjskiego LNG sprowadzanego do Europy, czym zaspokajała 31 proc. swojego zapotrzebowania na LNG oraz Belgia – importowała 25 proc. i zaspokajała 33 proc. importu LNG.
Około 14 proc. rosyjskiego LNG, sprowadzonego do UE, było w 2023 r. przeładowywane i sprzedawane do państw trzecich. Głównymi odbiorcami skroplonego gazu z Federacji Rosyjskiej były Chiny, Indie i Turcja. Istotna była także rola europejskich pośredników. W 2023 r. przedsiębiorstwa sektora morskiego z państw G7 oraz Szwajcarii, Norwegii i Australii obsługiwały 93 proc. eksportu rosyjskiego LNG o wartości ponad 15 mld EUR.
Przyjęty pakiet stanowi istotny (pierwszy) krok w kierunku pełnych sankcji na rosyjskie dostawy gazu do UE, ale jego efektywność i wpływ na rosyjską gospodarkę będzie zależeć od tego, czy zostanie w przyszłości uzupełniony kolejnymi restrykcjami
– czytamy w Tygodniku.
MD/źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE