UE nałożyła embargo na rosyjski węgiel i sankcje wobec tamtejszych banków

05.04.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

W odpowiedzi na rosyjskie zbrodnie w Buczy Unia Europejska ogłosiła piąty pakiet sankcji wobec Moskwy. Wśród nich jest embargo na węgiel oraz zakaz transakcji z czterema czołowymi rosyjskimi bankami.

Poinformowała o tym przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

W nowym pakiecie sankcji znajduje się m.in. zakaz importu węgla z Rosji. Jak zaznacza von der Leyen, jego wartość wynosi 4 mld euro rocznie. Jest to więc odcięcie Rosji od kolejnego ważnego źródła dochodów.

Wśród nowych sankcji jest także całkowity zakaz transakcji wobec 4 kluczowych rosyjskich banków, w tym VTB, drugim co do wielkości rosyjskim banku. Jak zaznacza szefowa KE:

Te cztery banki, które w tej chwili będą zupełnie odcięte od rynku, reprezentują 23 procent udziału rynkowego rosyjskiego sektora bankowego

To jeszcze nie koniec. Wśród nowych sankcji jest także zakaz wstępu do portów UE dla statków rosyjskich i tych obsługiwanych przez Rosję oraz zakaz dla rosyjskich i białoruskich przewoźników drogowych.

To zmniejszy opcję pozyskiwania kluczowych towarów dla rosyjskiego przemysłu

– podkreśliła von der Leyen.

Wprowadzono także dalsze zakazy eksportu o łącznej wartości 10 mld euro w kluczowych obszarach: zaawansowanych półprzewodników, maszyn i sprzętu transportowego.

Jak dodała szefowa KE:

Pracujemy również nad dodatkowymi sankcjami, w tym dotyczącymi importu ropy

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA