Ursula von der Leyen

UE chce całkiem odejść od rosyjskiego gazu, węgla i ropy. I to jeszcze w tej dekadzie.

08.03.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Komisja Europejska przedstawiła we wtorek plan uniezależnienia Europy od rosyjskich paliw kopalnych „na długo przed 2030 r.” Zmniejszanie uzależnienia od gazu ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Poinformował o tym „European Truth” powołując się na oświadczenie służby prasowej Komisji Europejskiej.

Przedstawiony plan zakłada zmniejszenie o 2/3 zapotrzebowania UE na rosyjski gaz do końca tego roku.

Musimy uniezależnić się od rosyjskiej ropy, węgla i gazu. Po prostu nie możemy polegać na dostawcy, który bezpośrednio nam zagraża

– powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Zgodnie z planem Komisja Europejska zobowiąże wszystkie kraje UE do zapełnienia swoich magazynów gazu w co najmniej 90 proc. do 1 października każdego roku.

Niezależność od Rosji jeszcze w tej dekadzie

Odejście od rosyjskich paliw kopalnych może nastąpić na długo przed 2030 rokiem. W tym celu Komisja Europejska proponuje plan REPowerEU, który zwiększy odporność systemu energetycznego UE na dwa sposoby.

Pierwszy to dywersyfikacja dostaw gazu poprzez zwiększenie importu gazu ziemnego od dostawców spoza Rosji. Drugi to zwiększenie produkcji i importu biometanu oraz odnawialnego wodoru.

Komisja proponuje jak najszybsze ograniczenie zużycia paliw kopalnych w domach, przemyśle i systemie energetycznym poprzez zwiększenie efektywności energetycznej, zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii i elektryfikację.

Plany mają zostać omówione na nadzwyczajnym szczycie przywódców UE we Francji w czwartek.

Unia Europejska jest uzależniona od Rosji w zakresie około 40 proc. dostaw gazu ziemnego. Rosja dostarcza krajom UE też około 27 proc. ropy i 46 proc. węgla.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA