OECD zawiesza uczestnictwo Rosji i Białorusi. Pojawiły się też nowe unijne sankcje

09.03.2022
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju podjęła decyzję o zawieszeniu wszelkiego uczestnictwa Rosji i Białorusi. Prócz tego Rada UE zatwierdziła nowe sankcje sektorowe wobec tych dwóch państw.

Wcześniej, 25 lutego OECD poinformowała, że ​​podjęła decyzję o formalnym zakończeniu procesu akcesyjnego z Rosją, który został przełożony w 2014 roku, kiedy Rosja dokonała aneksji Krymu.

Oprócz wcześniejszych oświadczeń i decyzji z lutego 2022 r., w odpowiedzi na zakrojoną na szeroką skalę agresję Rosji na Ukrainę, Rada OECD podjęła decyzję o natychmiastowym zawieszeniu udziału Rosji i Białorusi w strukturach OECD

Organizacja postanowiła zamknąć swoje moskiewskie biuro i wstrzymać wszelkie zaproszenia do Rosji na szczeblu ministerialnym.

Rada OECD będzie nadal uważnie śledzić rozwój sytuacji.

Członkowie OECD poinstruowali również Sekretarza Generalnego, aby opracował propozycje dalszego wsparcia dla Ukrainy, w tym działań wspierających i przywracających gospodarkę.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju jest organizacją międzyrządową, której podstawowym celem jest promowanie polityki nastawionej na osiągnięcie możliwie najwyższego, trwałego wzrostu gospodarczego.

OECD skupia 38 wysoko rozwiniętych i demokratycznych państw. Rosja i Białoruś nie są członkami tej organizacji, chociaż oba państwa z nią współpracowały, a Federacji Rosyjska od kilkunastu lat stara się o dołączenie do niej.

Nowe unijne sankcje

Rada UE poinformowała o wprowadzeniu nowych sankcji wobec Rosji i Białorusi:

Dzięki tym dodatkowym sankcjom sektorowym wysyłamy silny sygnał, że niesprowokowana i nieuzasadniona zbrojna agresja reżimu Putina na Ukrainę przy wsparciu Łukaszenki będzie ich drogo kosztować

Dostęp do systemu SWIFT został ograniczony do trzech białoruskich banków – Bilagroprombanku, Dabrabyt i Banku Rozwoju oraz ich białoruskich spółek zależnych.

Zakazane zostały transakcje z Bankiem Centralnym Białorusi związane z zarządzaniem rezerwami lub aktywami oraz finansowaniem przez państwo handlu lub inwestycji na Białorusi.

Zabroniono także składania depozytów powyżej 100 000 euro od obywateli lub rezydentów Białorusi w Unii Europejskiej, prowadzenie rachunków klientów białoruskich w centralnych depozytach papierów wartościowych oraz sprzedaż klientom białoruskim papierów wartościowych denominowanych w euro.

Zabronione jest także importowanie na Białoruś euro w gotówce.

Do sankcji na Rosję dodano ograniczenie eksportowania do tego kraju towarów związanych z nawigacją morską i radiokomunikacją. W szczególności zabroniona będzie sprzedaż, dostarczanie, przekazywanie lub eksportowanie takiego sprzętu, bezpośrednio lub pośrednio, jakiejkolwiek osobie fizycznej lub prawnej w Federacji Rosyjskiej do użytku w Rosji lub na statkach pływających pod rosyjską banderą.

Rozszerza się również lista podmiotów prawnych i organizacji objętych sankcjami, które podlegają ograniczeniom dotyczącym inwestycji, papierów wartościowych i instrumentów finansowych .

Doprecyzowano również pojęcie „zbywalnych papierów wartościowych”, tak aby objęło ono także kryptowaluty.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA