Turcja – wysoki wzrost gospodarki, znacznie wyższa inflacja

30.11.2021
Kamil Śliwiński
Czas czytania: < 1 minuta

W III kwartale 2021 r. turecka gospodarka wzrosła o 7,4 proc. – czyli więcej, niż gospodarki większości grupy G20. Nie przekłada się to jednak na zwiększenie standardu życia. Kraj ten boryka się bowiem z wysoką inflacją, przez którą spada siła nabywcza mieszkańców Turcji.

Wysoki wzrost PKB to efekt silnego popytu wewnętrznego oraz odbicia w eksporcie. Turecka gospodarka nie tylko wyprzedziła w III kwartale 2021 r. większość gospodarek grupy G20, lecz odnotowała także wyższy wzrost PKB niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, gdy wyniósł on 6,3 proc.

Pandemia nie wpłynęła na wzrost gospodarczy Turcji dzięki niskim stopom procentowym jak i rządowym programom stymulacyjnym. Z drugiej strony spowodowało to jednak podwyższoną inflację i spadek wartości liry.

Wzrost gospodarczy Turcji to aż w 2/3 wynik konsumpcji gospodarstw domowych. W III kwartale tego roku wskaźnik ten wzrósł był aż o 9,1 proc. wyższy niż rok temu. Duże zasługi ma również turecki eksport, który wzrósł w III kwartale aż o 25,6 proc. względem 2020. Równocześnie import spadł o 8,3 proc.

Oprócz danych o wzroście gospodarczym, turecki urząd statystyczny podał również informacje m.in. o handlu zagranicznym. Turecki eksport w III kw. 2021 roku podskoczył o 25,6 proc. względem ubiegłego roku, zaś import spadł o 8,3 proc.

Turecka waluta mocno traci względem dolara, za którego można obecnie dostać prawie 13 lir. Turecki bank centralny w ostatnich tygodniach ciął stopy procentowe, co jeszcze wzmogło inflację. Obecnie oscyluje ona wokół 20 proc.

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA