Tokio wprowadza 4-dniowy tydzień pracy. Ma to pomóc w walce z kryzysem demograficznym
W 2023 roku wskaźnik dzietności w Japonii wyniósł 1,2 dziecka na kobietę. W Tokio był jeszcze niższy i wyniósł zaledwie 0,99. Z tego powodu władze Tokio zdecydowały wprowadzić od kwietnia przyszłego roku czterodniowy tydzień pracy. Inicjatywa, której przewodzi jeden z największych pracodawców w Japonii, ma na celu pomóc pracującym rodzicom pogodzić karierę z obowiązkami związanymi z opieką nad dziećmi – donosi Fortune.com.
Jak donosi Japan Times, zmiany ogłosiła gubernator Tokio Yuriko Koike:
Będziemy nadal elastycznie nadzorować tryby pracy, aby zapewnić kobiety, że nie będą musiały poświęcać swojej kariery z powodu urodzenia lub wychowywania dziecka
— oświadczyła Koike.
Decyzja zapadła w momencie, gdy Japonia stoi w obliczu bezprecedensowego wyzwania demograficznego. Dane rządowe pokazują, że w okresie od stycznia do czerwca kraj odnotował 350 074 urodzeń, co oznacza spadek o 5,7 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2023 r.
Całkowity współczynnik dzietności w Japonii wyniósł 1,2 w 2023 r., a w Tokio był jeszcze niższy i wynosił 0,99. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wskazuje, że współczynnik 2,1 jest niezbędny do utrzymania stabilnej populacji. Mediana wieku obywateli Japonii wynosi 49,9 lat, w porównaniu do 38,9 lat w Stanach Zjednoczonych.
Nowa polityka obejmuje przepis o „częściowym urlopie na opiekę nad dzieckiem”, umożliwiający uprawnionym pracownikom skrócenie dziennego czasu pracy o dwie godziny.
Wskaźnik dzietności wciąż spada
Wysiłki Japonii na rzecz zwiększenia współczynnika urodzeń rozpoczęły się jeszcze w latach 90. XX wieku , gdy wprowadzono obowiązkowe urlopy rodzicielskie, dopłaty do opieki nad dziećmi i bezpośrednie wypłaty gotówkowe dla rodziców. Mimo tych programów, że w ciągu ostatnich ośmiu lat współczynnik urodzeń nadal spadał.
Jak donosi MFW, kobiety w Japonii wykonują pięć razy więcej nieodpłatnej pracy, takiej jak opieka nad dziećmi i osobami starszymi, niż mężczyźni – jest to jedna z największych różnic między płciami w krajach OECD. Z badań wynika, że czterodniowy tydzień pracy mógłby pomóc w rozwiązaniu tej nierównowagi. Mężczyźni uczestniczący w próbnych programach 4-dniowego tygodnia pracy spędzają o 22 proc. więcej czasu na opiece nad dziećmi i o 23 proc. więcej czasu na pracach domowych.
MD