To już koniec „tęczowego kapitalizmu”. Politykę na rzecz różnorodności porzuca nawet Google
Alphabet, do którego należy Google, zrezygnował z celu zatrudniania większej liczby pracowników z „niedostatecznie reprezentowanych grup” i ze swoich inicjatyw w zakresie różnorodności, równości i integracji. Dołączył tym samym do coraz liczniejszego grona amerykańskich firm ograniczających tego typu działania.
W 2020 r. wyznaczyliśmy aspiracyjne cele w zakresie zatrudniania i skupiliśmy się na rozwoju naszych biur poza Kalifornią i Nowym Jorkiem, aby poprawić reprezentację (…) ale w przyszłości nie będziemy już mieć aspiracyjnych celów
– napisała Fiona Cicconi, dyrektor ds. kadr w Alphabet, w e-mailu skierowanym do pracowników. Kopia tej wiadomości trafiła do agencji prasowej Reuters.
„Równościowe” cele Google
Google od lat był jedną z najgłośniejszych firm naciskających na bardziej inkluzywną politykę, szczególnie po protestach które nastąpiły po śmierci George’a Floyda.
W 2020 r. dyrektor generalny Sundar Pichai postawił sobie za cel, aby do 2025 r. w Googlu było o 30 proc. więcej liderów z „niedostatecznie reprezentowanych grup”. W tym czasie około 96 proc. amerykańskich liderów Google stanowili biali i Azjaci, a 73 proc. na całym świecie stanowili mężczyźni.
Melonie Parker, dyrektor Google ds. różnorodności, powiedziała w wywiadzie dla BBC w 2024 r., że firma osiągnęła 60 proc. spośród swoich pięcioletnich celów dotyczących „różnorodności”.
Koniec z równością i różnorodnością
Google postanowiło jednak zakończyć tego typu działania. Roczne sprawozdanie Alphabet złożone w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd wykazało, że pominięto w nim fragment mówiący o „zaangażowaniu w uczynienie różnorodności, równości i integracji częścią wszystkiego, co robimy, oraz w rozwój siły roboczej reprezentatywnej dla użytkowników, którym służymy”.
Stwierdzenie to pojawiało się we wszystkich raportach rocznych od 2021 do 2024 roku.
Google nie jest pierwszą dużą firmą która wycofuje się z polityki na rzecz „równości i różnorodności. Wcześniej podobne działania podjęli m.in: Walmart (największy prywatny pracodawca w USA), Harley-Davidson, Amazon i Meta.
MD