Forum Ekonomiczne w Karpaczu

Tego nie przegap w Karpaczu: Energetyka, atom, OZE, Orlen

01.09.2022
Kamil Śliwiński
Czas czytania: 2 minut/y

W cyklu „Tego nie przegap w Karpaczu” redakcja PKB24 przygląda się najmocniejszym punktom agendy Forum Ekonomicznego w Karpaczu 2022. Z dziesiątek dyskusji i prezentacji, które odbędą się w trakcie trzech dni wydarzenia wybieramy te najbardziej interesujące.

Poniżej nasze rekomendacje w obszarze: Energetyka.

Środa, 07-09, godz. 12:35 „Energia jądrowa: najlepsze wsparcie dla źródeł odnawialnych”

W spotkaniu wezmą udział między innymi Jarosław Dybowski, Dyrektor Wykonawczy ds. Energetyki w PKN ORLEN, a także Philippe Crouzet, Pełnomocnik ds. Cywilnej Współpracy Jądrowej z Polską w Ministerstwie Europy i Spraw Zagranicznych Francji i dr hab. Tadeusz Lesiak, Dyrektor Instytutu Fizyki Jądrowej PAN.

Obecność PKN Orlen jest o tyle istotna, że koncern, wspólnie z Synthos Green Energy, planuje zbudowanie w naszym kraju małych reaktorów jądrowych (tzw. SMR). To innowacyjna technologia, której Polska ma szansę być jednym z pierwszych użytkowników.

Warto zaznaczyć, że koncern z Płocka ma w zwyczaju ogłaszać swoje ambitne plany na konferencjach gospodarczych takich jak Forum Ekonomiczne. To tutaj dwa lata temu po raz pierwszy zaprezentowana została strategia Zielony Orlen. Wiele wskazuje więc na to, że tym roku w Karpaczu dowiemy się więcej o atomowych planach Orlenu.

Dużym echem mogą odbić się też tezy sformułowane przez Philippa Crouzeta reprezentującego francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Szczególnie w świetle słów Premiera Morawieckiego z 30 sierpnia, który powiedział: „W odniesieniu do elektrowni jądrowych Francja jest naturalnym partnerem. Od razu przychodzi na myśl, kiedy myślimy o naszych projektach atomowych. Rozmawialiśmy o tym wcześniej. Chciałbym przyspieszyć ten proces”

Środa, 07-09 godz. 11:10 „Silny koncern multienergetyczny Orlen impulsem do przyspieszenia transformacji energetycznej”

Tutaj przykład rozwoju koncernu kierowanego przez Daniela Obajtka posłuży jako punkt wyjścia dla dyskusji o konieczności reform w polskiej energetyce. PKN Orlen konsekwentnie dąży do utworzenia w Polsce koncernu multienergetycznego. Temu ma służyć m.in. sfinalizowana niedawno fuzja z grupą LOTOS, plany połączenia z PGNiG czy powołanie wspólnej, „atomowej” spółki z Synthos Green Energy.

Tworząc fuzję z Lotosem, a od jesieni z PGNiG, tworzymy duży narodowy koncern, który staje się ważnym podmiotem dla innych koncernów. To ułatwi negocjację zakupów ropy i gazu, bo utrzymywanie w kraju trzech firm wydobywczych nie ma ekonomicznego sensu

– przekonywał na początku sierpnia prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w audycji „Ekspres Gospodarczy” w Programie 1 Polskiego Radia.

Według Orlenu po fuzji z Lotosem koncern ma osiągnąć łączne przychody rzędu ćwierć biliona złotych rocznie (w 2021 roku było to trochę ponad 130 mld zł). Przede wszystkim jednak według koncernu ma to zapewnić Polakom bezpieczeństwo energetyczne:

Nie można stale straszyć Polaków brakiem ropy w innych krajach, trzeba przez tworzenie dużego narodowego koncernu energetycznego zapewnić im bezpieczny dostęp do źródeł energii przez tworzenie sojuszy z innymi koncernami. Tak to robią Hiszpanie. Mały koncern nie będzie poważnym partnerem, tylko będzie łatwym kąskiem do przejęcia przez obce koncerny

– tłumaczył prezes Orlenu.

Czy w trakcie dyskusji padną nowe deklaracje dotyczące przyszłości Orlenu? Tego dowiemy się już 7 września.


Zobacz program godzinowy Forum Ekonomicznego.
Wszystkie wydarzenia na jednej, czytelnej liście: 

Pierwszy dzień Forum – wtorek, 06-09 
Drugi dzień Forum – środa, 07-09


Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA