Tak tanich truskawek nie było w Polsce od 3 lat

17.05.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Cena truskawek jest obecnie najniższa od 3 lat – wynika z analizy PKO BP. Co więcej, w porównaniu z rokiem 2021 te owoce są tańsze aż o ok. 31 proc. Jest to konsekwencja spadku popytu na truskawki jak również ich importu z Grecji.

Najtaniej od 3 lat

Z raportu przygotowanego przez analityków PKO BP wynika, że aktualnie truskawki są najtańsze od 3 lat. Obecna cena za kilogram polskich truskawek na rynku hurtowym w Broniszach jest niższa w stosunku do ceny z 2021 roku o ok. 31 proc., w porównaniu z rokiem 2020 o 11 proc.

Ta informacja może zaskakiwać, jako że żywność jest ogółem znacznie droższa niż rok temu. Podrożały także m.in. nawozy. Jak więc to możliwe, że cena truskawek spadła?

Według analityków portalu Fresh-market.pl jest to spowodowane dwoma czynnikami. Pierwszy, to bardzo dobre tegoroczne zbiory truskawek w Grecji, która w 2020 była czwartym eksportem tych owoców w Europie i szóstym na świecie. W tym roku truskawki były więc importowane z Grecji także do naszego kraju, co znacznie zwiększyło ich podaż na początku sezonu.

Drugi powód to inflacja. Polacy ograniczają zakupy towarów, których nie uznają za niezbędne. Za takie najwyraźniej nie uchodzą truskawki, w związku z czym znacznie spadł popyt na te owoce, a wraz z nim – ich cena.

Tańsze, jednak wciąż nie tanie

Cena truskawek jest najniższa od 3 lat, trudno jednak określić te owoce mianem tanich. Obecnie kilogram polskich truskawek kosztuje ok. 17,00 zł, co jednak wynika głównie z tego, że póki co ich podaż jest bardzo ograniczona. Ilość sprzedawanych truskawek będzie najprawdopodobniej znacznie większa pod koniec czerwca.

MD/źródło: Obserwator Gospodarczy

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA