Klucze do mieszkania

Sprzedaż mieszkań w Polsce spadła w ciągu roku o 26 proc.

04.12.2024
Redakcja
Czas czytania: 3 minut/y

Przez jedenaście miesięcy tego roku na siedmiu głównych rynkach w Polsce sprzedano o 26 proc. mniej mieszkań niż w tym samym czasie rok wcześniej. Listopad jest kolejnym z rzędu miesiącem, w którym bieżąca podaż była większa od popytu. W efekcie na początku grudnia liczba mieszkań oferowanych przez deweloperów osiągnęła rekordowy poziom 56 tys. lokali. Aktualną sytuację na rynku deweloperskim komentuje Katarzyna Kuniewicz z Otodom Analytics. 

Skokowy przyrost oferty w listopadzie jest w głównej mierze efektem większej o niemal 2 tys. bieżącej podaży nad obecną sprzedażą. Co więcej, do oferty wróciły mieszkania, które w poprzednich miesiącach w statystykach Otodom Analytics miały status mieszkań sprzedanych. Należy jednak zauważyć, że ich skala w listopadzie nie odbiega od średniej z poprzednich miesięcy. Skumulowanym efektem tych zmian na największych rynkach mieszkaniowych w Polsce, czyli w Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Trójmieście, Warszawie i we Wrocławiu, jest największy od czterech lat poziom liczby mieszkań oferowanych przez deweloperów.

Pomimo wzrostu liczby oferowanych mieszkań, tempo wyprzedaży oferty ponownie się poprawiło i na koniec listopada osiągnęło poziom 5,5 kwartału. Dla porównania przyjmuje się, że wynik 4-5 kwartałów charakteryzuje tzw. rynek w równowadze. 

Źródłem poprawy tego wskaźnika była nie tylko relatywnie dobra listopadowa sprzedaż, ale przede wszystkim zagregowany trzymiesięczny wolumen transakcji, który przekroczył 10 tys. sprzedanych mieszkań. Porównywalny skumulowany wynik sprzedaży odnotowaliśmy w Otodom Analytics w kwietniu 2024 roku – ostatnim miesiącu, w którym na rynek mieszkaniowy oddziaływał Bezpieczny Kredyt 2 proc., tj. banki udzielały ostatnich kredytów

wyjaśnia Katarzyna Kuniewicz, dyrektorka badań w Otodom Analytics.

Sprzedaż w Łodzi podobna do tej w Trójmieście

Po dwóch miesiącach ze sprzedażą na poziomie 1,1-1,2 tys. mieszkań nieco gorsze cztery ostatnie tygodnie zaliczyli deweloperzy budujący w Warszawie. W listopadzie w stolicy sprzedano poniżej tysiąca mieszkań, o 15 proc. mniej niż przed miesiącem i o 20 proc. mniej niż przed rokiem. Mimo to Warszawa pozostaje największym rynkiem mieszkaniowym w Polsce. W listopadzie na drugim miejscu był Wrocław – 561 lokali według wstępnego odczytu Otodom Analytics, czyli o 27 proc. więcej niż w październiku i o 7 proc. mniej niż przed rokiem. Natomiast 476 mieszkań deweloperskich sprzedano w Krakowie, a 424 w Poznaniu. Ciekawostką jest taki sam wynik sprzedażowy w Łodzi i Trójmieście – po 398 lokali. Ostatni raz Łódź sprzedała tyle samo lub więcej niż Trójmiasto w grudniu 2021 r. Najskromniej w zestawieniu wygląda znów sprzedaż w Katowicach, tj. 159 mieszkań – o 31 proc. mniej niż przed rokiem. 

W minionym miesiącu najwięcej, bo ponad 2,1 tys., nowych mieszkań trafiło do oferty w Warszawie. W pozostałych miastach liczba nowych ofert nie przekroczyła 1000. Najbliżej był Poznań z 854 nowymi mieszkaniami, a za nim Kraków (632). Pomiędzy 450 a 500 wprowadzeń było w Łodzi, Wrocławiu i Katowicach, a najmniej tym razem w Trójmieście – zaledwie 305. 

Analizując wielkość oferty, warto zanotować, że wkrótce liczba mieszkań dostępnych w Krakowie może przekroczyć ofertę w Łodzi. Na koniec listopada było to odpowiednio 8,2 i 8,5 tys. mieszkań. Pół roku temu różnica między tymi miastami wynosiła ponad 2,5 tys. mieszkań. Przoduje oczywiście Warszawa (13,8 tys. mieszkań), a za podium pozostaje Poznań i Wrocław (około 7,5 tys.). W ostatnim roku najmniej wzrosła oferta w Trójmieście (o 13 proc., do 5,9 tys.), jednak patrząc całościowo, najskromniej wyglądają Katowice (4,4 tys. mieszkań na koniec listopada). W ostatnich 12 miesiącach najmocniej oferta urosła w Poznaniu i Wrocławiu (po 80-90 proc.) oraz w Krakowie (o 99 proc.).

Korekta cen 

Analiza sprzedaży mieszkań na największych rynkach z kilku ostatnich miesięcy wskazuje zarówno na utrzymywanie się na rynku powakacyjnego optymizmu, jak i na rosnącą niepewność, która studzi gotowość klientów firm deweloperskich do finalizowania transakcji. Wskazują na to z jednej strony sięgające kilkuset mieszkań korekty liczby lokali sprzedanych we wrześniu i październiku, wstępny wynik wskazywał na 3,7 tys. sprzedanych, ostatecznie jest 3,4 tys., z drugiej zaś – niższy od spodziewanego wynik sprzedaży w listopadzie. Okazuje się, że nasilenie akcji promocyjnych i rabatowych, które obserwowaliśmy już w ostatnich dniach października, na razie nie przyniosło wyraźnego wzrostu liczby sprzedanych mieszkań

tłumaczy Kuniewicz.

Na większości analizowanych rynków średnie ceny mieszkań oferowanych w listopadzie nie tylko nie rosły, ale były nawet delikatnie korygowane. Oczywiście mówimy o zmianach miesięcznych. Na wszystkich dużych rynkach listopadowe ceny mieszkań deweloperskich porównane do cen sprzed roku były wyższe, jednak wzrosty – poza Łodzią i Wrocławiem – są już mniejsze, kilkuprocentowe. Najmniej w ciągu roku, czyli w okresie od listopada 2023 do listopada br.) średnie ceny oferowanych mieszkań wzrosły w Poznaniu i Trójmieście (odpowiednio 3,5 proc. i 3,5 proc.), najwięcej w Łodzi i Wrocławiu (odpowiednio 16,3 proc. i 11,6 proc.). Takich znaczących różnic nie odnotowano, analizując zmiany miesięczne (od listopada do października br.) – poza Trójmiastem, gdzie ceny wzrosły o 0,8 proc., a na pozostałych rynkach nastąpiła redukcja cen, ale jej skala nie przekroczyła -0,6 proc. 

Przez kilka ostatnich miesięcy w siedmiu największych miastach obserwowaliśmy wyraźną stabilizację cen mieszkań oferowanych przez deweloperów. W danych listopadowych widzimy zmianę dotychczasowego trendu. Bez wątpienia na większości rynków mamy do czynienia z korektą cen. Jednak z odpowiedzią na pytanie, czy to jedynie charakterystyczne dla końcówki roku akcje promocyjne, czy może nowa tendencja, będziemy musieli poczekać do lutego 2025 roku

podsumowuje Katarzyna Kuniewicz, dyrektorka badań Otodom Analytics

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA