pieniądze, wynagrodzenie

Skuteczna obrona gotówki

08.08.2023
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Dotychczasowe limity płatności gotówkowych zostały uratowane. Przynajmniej na razie. Dla klientów indywidualnych (osób prywatnych) oznacza to zachowanie obecnej możliwości płacenia banknotami i bilonem bez żadnych ograniczeń. W rozliczeniach między przedsiębiorcami pozostaje zaś próg na poziomie 15 tysięcy złotych. A to wszystko dlatego, że 21.07.2023 prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę uchylającą przepisy, które miały wprowadzić nowe restrykcje w obrocie gotówkowym od początku 2024 roku.

Jak wiadomo sukces ma wielu ojców. Faktem jest, że liczne środowiska apelowały do decydentów o pozostawienie dotychczasowych limitów w obrocie gotówkowym bez zmian. Wydawało się, że bezskutecznie, ale rząd, większość parlamentarna, a na końcu prezydent posłuchali tym razem głosu społeczeństwa – konsumentów oraz przedsiębiorców – i zdecydowali o odrzuceniu ograniczeń w płatnościach gotówkowych, które miały wejść w życie od nowego roku. Bez wątpienia jednym z ważniejszych ojców tego sukcesu, żeby nie napisać “ojcem założycielem”, jest Polskie Towarzystwo Gospodarcze, które wyjątkowo intensywnie, uparcie i jak się okazało efektywnie zabiegało o pozostawienie status quo.

Warto w tym kontekście przypomnieć o Forum Suwerenności Monetarnej – projekcie zrealizowanym z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Podczas konferencji, która odbyła się 28.03.2023 w Warszawie, dyskutowano o kwestiach roli gotówki w stabilizacji obrotu gospodarczego, własnej waluty w aspekcie suwerenności narodowej oraz  bezpieczeństwa monetarnego kraju na przykładzie sytuacji na Ukrainie. Chociaż reprezentowane były różne środowiska i pełne spektrum poglądów, w tym twardzi zwolennicy płatności elektronicznych, to dominował głos zwolenników obrotu gotówkowego, a wnioski pokonferencyjne były jednoznaczne: pieniądz papierowy oraz bilon i ich obieg są potrzebne gospodarce, nie ma również istotnych powodów, dla których powinno się je ograniczać.

A plany ograniczeń były. W ramach tzw. polskiego ładu zamierzono radykalnie i bezwzględnie utrudnić obrót gotówkowy drastycznie zmniejszając w jego ramach limity płatności dla osób fizycznych oraz przedsiębiorców. Proces ten zaszedł tak daleko, że zmieniono pod tym kątem prawodawstwo, a punktem granicznym miał być 1 stycznia 2024 r. Na szczęście tym szkodliwym planom udało się na razie zapobiec, m. in. dzięki staraniom PTG i dynamicznym inicjatywom.

Polskie Towarzystwo Gospodarcze od początku konsekwentnie opowiadało się za pozostawieniem swobody i możliwości wyboru, a więc za zrównaniem prawnym i faktycznym obrotów gotówkowego i bezgotówkowego. Co nie oznacza w żaden sposób, a takie intencje bywają nam niekiedy przypisywane, niechęci do płatności elektronicznych. Nic podobnego. Niech naczelną i świętą zasadą będzie wspomniany wolny wybór co do sposobu rozliczania się klienta i przedsiębiorcy.

Źródło: Polskie Towarzystwo Gospodarcze

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA