Kopalnia

Skarb Państwa podpisał umowę przedwstępną o odkupieniu akcji Bogdanki należących do Enei

10.10.2023
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Skarb Państwa i Enea podpisały we wtorek umowę przedwstępną o zakupie przez Skarb Państwa wszystkich jej udziałów w kopalni węgla Lubelski Węgiel Bogdanka – poinformowało we wtorek Ministerstwo Aktywów Państwowych. Enea ma ponad 64 proc. akcji Bogdanki

W sierpniu tego roku Skarb Państwa złożył ofertę odkupu od Enei akcji spółki Lubelski Węgiel „Bogdanka” po 45 zł za akcję, czyli za ponad 988 mln zł.

Jak wtedy podano, zapłata miałaby zostać uregulowana w obligacjach skarbowych przekazanych za pośrednictwem Funduszu Reprywatyzacji.

Podpisana w dniu dzisiejszym umowa pomiędzy MAP a Grupą Enea stanowi potwierdzenie intencji Skarbu Państwa wyrażonych w uchwale Rady Ministrów z ub. roku w sprawie nabycia przez Skarb Państwa od spółki Enea jej udziałów w LW Bogdanka. Jesteśmy na ostatnim etapie formalności związanych z dokonaniem wyceny tej transakcji. Niezależnie od tego, chcielibyśmy podpisać umowę, która będzie podsumowywała uzgodnienia związane z zabezpieczeniem praw pracowniczych, które udało nam się w ramach negocjacji ustalić

– napisał na Twitterze wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Lubelski Węgiel „Bogdanka” jest jednym z producentów węgla kamiennego w Polsce. Kopalnia położona jest na terenie gminy Puchaczów w powiecie łęczyńskim. Sprzedawany przez spółkę węgiel kamienny energetyczny stosowany jest przede wszystkim do produkcji energii elektrycznej, cieplnej i produkcji cementu. Odbiorcami spółki są w głównej mierze firmy przemysłowe, przede wszystkim podmioty prowadzące działalność w branży elektroenergetycznej zlokalizowane we wschodniej i północno-wschodniej Polsce.

Grupa Enea to spółka giełdowa z ponad 52-proc. udziałem Skarbu Państwa, zajmująca się m.in. wytwarzaniem i dystrybucją energii elektrycznej. Dostarcza energię do 2,6 mln klientów, ma też dwie elektrownie systemowe: w Kozienicach i Połańcu.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA