CPK

Skandaliczny materiał „nowej” TVP na temat CPK. Czy to zapowiedź zakończenia projektu przez władzę?

10.01.2024
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

W wyemitowanym we wtorek 9 stycznia wydaniu „i9:30” pojawił się materiał na temat Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wiele wskazuje na to, że jego jedynym celem było zniechęcenie Polaków do tego projektu. Eksperci ds transportu lotniczego określili materiał mianem skandalicznego, oburzeni są też polscy internauci

Miał być megaport lotniczy, gigantyczny punkt przesiadkowy, największy w Europie Środkowo-Wschodniej węzeł transportowy. Miał być, ale czy powstanie? Czy koalicja rządząca podjęła już decyzje w tej sprawie? 

– tymi słowami zapowiedział prowadzący program „i9:30”.

Wszystkie zarzuty wobec materiału szczegółowo opisał na Twitterze Maciej Wilk, ekspert ds. transportu lotniczego.

Lead obliczony ewidentnie na OŚMIESZENIE projektu Tymczasem CPK obsługujące 40 mln pasażerów to 12 port lotniczy w Europie!

– wskazał.

Oto serce CPK. W przyszłości

– rozpoczyna materiał reporter Igor Nazaruk, gdy na nagraniu widzimy puste pole.

W następnej sekwencji dziennikarz rozmawia z mieszkańcami Skrzelewa na temat tego gdzie miałaby powstać inwestycja. Są oni przeciwni budowie CPK. Boją się wywłaszczeń, padają oskarżenia o „demolowanie kraju”. Jak się okazuje, rozmówcy niekoniecznie są z przypadku.

Zatroskany mieszkaniec wsi wygląda przez okno. Przypadkowo jest to były poseł PSL-PL oraz lider inicjatyw StopCPK, od 7 lat wraz z najbliższą rodziną na wszystkie sposoby zwalczający projekt

– podaje Maciej Wilk na Twitterze.

W trakcie całego materiału pojawia się tylko jedna pozytywna wypowiedź na temat CPK (autorstwa doradcy prezydenta, Łukasza Rzepeckiego). Nie przedstawiono szans i potencjalnych zysków dla Polski związanych z realizacją tej inwestycji.

Skala manipulacji jest druzgocąca. Jak punktuje Maciej Wilk:

StopCPK twierdzi, że „zabetonujemy bezcenne gleby a Mazowsze utraci swój spichlerz” Tak, CPK leży na terenie sochaczewsko-grójeckiego obszaru żywicielskiego woj. mazowieckiego. 2150ha przeznaczone na lotnisko stanowi jednak całe 0,68% tego obszaru, jednego z 6 zresztą

Ponadto, cała narracja o ogromnych kosztach społecznych nowego lotniska to brednia Teren CPK charakteryzuje się bardzo niską gęstością zaludnienia. Na całym obszarze mieszka tylko ~4,000 osób! Biorąc pod uwagę skalę inwestycji, koszt społeczny jest absolutnie minimalny

Autor materiału idzie jednak jeszcze dalej i padają słowa o „rolnikach wysiedlonych ze swych domów”. Tymczasem jak dotąd nie było ani jednego wywłaszczenia.

Materiał na temat CPK przygotował Igor Nazaruk. Dziennikarz pracował wcześniej dla „Gazety Wyborczej” i dla portalu oko.press. Jeden z jego tekstów nosi tytuł „Jak legalnie pomóc osobom, które nielegalnie przekroczyły granicę? 15 pytań. Komentarz prof. Łętowskiej”.

Zobacz też: CPK to więcej niż szansa dla Polski. To gospodarcza konieczność

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA