Fotowoltaika na dachu budynku

Samorządy mogą już składać wnioski na dofinansowanie dokumentacji dla inwestycji w OZE

12.09.2023
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Przyjmowanie wniosków na dofinansowanie dokumentacji dla inwestycji w odnawialne źródła energii realizowanych przez np. klastry energii, rozpoczyna się 12 września – przekazało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. To pierwsza część naboru w programie, w którym samorządy mogą uzyskać do 1,4 mln zł dofinansowania

Resort przekazał, że minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zatwierdził regulamin wyboru przedsięwzięć, dla przygotowania dokumentacji inwestycji w odnawialne źródła energii. Celem naboru jest wyłonienie 139 projektów realizowanych przez klastry energii, spółdzielnie energetyczne i samorządy. Budżet tego naboru wynosi blisko 187 mln zł.

Maksymalne kwoty wsparcia w pierwszym etapie programu wynoszą: dla klastrów energii – 1,55 mln zł, dla spółdzielni energetycznych – 400 tys. zł, dla JST – 1,4 mln zł. Wnioskodawcy mogą uzyskać dofinansowanie do 95 proc. wartości projektów

Jak tłumaczy ministerstwo, program jest dwuetapowy. Pierwszy zakłada opracowanie ogólnej koncepcji i przygotowanie projektu. Natomiast w drugim, wyłonionych ma być 10 najbardziej zaawansowanych projektów, które uzyskają dofinansowanie na ich realizację.

Minister rozwoju i technologii w przekazanym PAP komentarzu podkreślił, że „nikt nie ma wątpliwości, że instalacje OZE mają przed sobą świetlaną przyszłość i będą zyskiwać na znaczeniu w bilansie energetycznym kraju”.

Dlatego wszelkie inicjatywy wspierające i ułatwiające ich powstawanie są tak ważne. Zielona energia to oprócz kwestii ekologicznych także niezależność, a wydarzenia ostatnich miesięcy w Europie udowodniły, że jest to kluczowa sprawa dla polskiej gospodarki

– wyjaśnił Buda.

Resort przekazał też, że dodatkowo MRiT zgłosiło ten program do zwiększenia budżetu w ramach planu Komisji Europejskiej REPowerEU. Dzięki temu budżet ma zostać zwiększony z 435 mln zł do ponad 851 mln zł. Zwiększy się również liczba projektów ze 139 do 200 we wsparciu przedinwestycyjnym i z 10 do 20 we wsparciu inwestycyjnym. Decyzje w zakresie rozszerzenia inwestycji powinny zapaść do końca roku.

MRiT poinformowało, że nabór, który ruszy we wrześniu prowadzony będzie w trybie ciągłym, do osiągnięcia zakładanej liczby projektów. Wnioski mogą składać klastry energii, spółdzielnie energetyczne i jednostki samorządu terytorialnego, które nie są członkiem ani koordynatorem istniejącego klastra energii lub członkiem spółdzielni energetycznej bądź obywatelskiej społeczności energetycznej OZE.

Wnioski można składać od 12 września br. wyłącznie w wersji elektronicznej, dostępnej TUTAJ

MD/Cire.pl

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA