Sąd UE: Wsparcie niemieckiego rządu dla Lufthansy niezgodne z prawem

10.05.2023
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Komisja Europejska nie miała prawa zgodzić się na wielomiliardowe wsparcie rządu niemieckiego dla Lufthansy w związku z pandemią – orzekł w środę Sąd Unii Europejskiej pierwszej instancji. Komisja może jeszcze odwołać się od tego orzeczenia do TSUE.

Ograniczenia w podróżowaniu wywołane przez pandemię doprowadziły Lufthansę niemal do całkowitego zastoju. W koncernie zatrudniającym prawie 140 tys. osób zagrożonych było kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy. Z tego też powodu wiosną 2020 roku niemiecki rząd zdecydował się na wsparcie Lufthansy pakietem pomocowym o wartości kilku miliardów euro.

W zamian największa niemiecka linia lotnicza musiała zobowiązać się do niewykorzystywania swojej przewagi w konkurencji. Musiała także przekazać konkurentom część swoich praw do startu i lądowania (tzw. slotów) na lotniskach we Frankfurcie nad Menem i w Monachium.

Plan ratunkowy przewidywał, że państwowy Fundusz Stabilizacji Gospodarczej w ramach podwyższania kapitału miał za 5,7 mld euro uzyskać 20-procentowy udział w kapitale zakładowym przewoźnika i udzielić Lufthansie kredytu na 3 mld euro z państwowego banku. Pożyczka ta nie wchodziła jednak bezpośrednio do pakietu pomocowego i została zatwierdzona już wcześniej.

Sąd: Błędy w ocenie KE

W czerwcu 2020 roku pomoc w wysokości 6 mld euro została zatwierdzona przez Komisję Europejską. Decyzję tą zaskarżyli do Sądu UE konkurenci Lufthansy – Ryanair i Condor. Jak się okazuje, sąd przyznał im rację.

Według sądu UE pierwszej instancji, Komisja popełniła w ocenie sytuacji kilka błędów. Błędnie założyła, że Lufthansa nie byłaby w stanie pozyskać niezbędnych środków na rynkach. Prócz tego błędnie oceniła znaczną siłę rynkową Lufthansy w niektórych portach lotniczych. Zobowiązania nałożone na niemieckiego przewoźnika nie zapewniały utrzymania konkurencji na rynku.

W odpowiedzi na orzeczenie sądu Lufthansa wskazała, że pomoc została już spłacona. Firma osiągnęła też pełną stabilizację. Lufthansa zapowiedziała dokładne przeanalizowanie decyzji sądu. Ma też rozważyć podjęcie dalszych kroków.

MD/źródło: DW

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA