Elektrownia atomowa

Ruszyły wstępne prace terenowe w miejscu przyszłej elektrowni jądrowej. Mieszkańcy protestują

14.12.2023
Perfomancelabs
Czas czytania: 3 minut/y

6 grudnia rozpoczęły się przygotowania do prac terenowych w lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino”. Ma to związek z planowanymi przez Polskie Elektrownie Jądrowe pogłębionymi badaniami geologicznymi w miejscu, w którym stanie przyszła elektrownia jądrowa. W związku z przygotowaniem obszaru do pogłębionych badań geologicznych i w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców gminy, od 6 grudnia rozpoczęło się grodzenie terenu przeznaczonego pod badania, tak by był on bezpieczny dla otoczenia.

Pogłębione badania geologiczne są niezbędnym etapem przygotowywania raportu lokalizacyjnego na potrzeby uzyskania zezwolenia na budowę oraz posłużą do zaprojektowania wspólnie z amerykańskimi partnerami elektrowni jądrowej na Pomorzu.

Grodzenie terenu wiąże się to z czasowymi utrudnieniami z korzystania z tzw. drogi na plażę prowadzącej od miejscowości Słajszewo. Droga ta będzie wyłączona z użycia w okresie najintensywniejszych prac, a następnie – na etapie prowadzenia badań geologicznych – planowane jest jej ponownie udostępnienie.

Prace są realizowane na podstawie wydanej przez Wojewodę Pomorskiego decyzji o wskazaniu lokalizacji i związane są z koniecznością przeprowadzenia pogłębionych badań geologicznych niezbędnych do uzyskania zezwolenia na budowę.

Taką informację podał lokalny serwis internetowy Choczewo24.info i właśnie z tego portalu mieszkańcy dowiedzieli się, że w ogóle zaczynają się jakieś prace budowlane.

Mieszkańcy Słajszewa są oburzeni próbami ich marginalizacji oraz brakiem rzetelnej informacji, jaką powinni otrzymać z odpowiednim wyprzedzeniem.

W odpowiedzi Biuro Prasowe PEJ przekazało do mediów nowy komunikat.

Zdecydowaliśmy się rozpocząć prace przygotowawcze z kilkutygodniowym wyprzedzeniem, aby maksymalnie możliwie minimalizować niedogodności dla mieszkańców i turystów. Będziemy starali się udostępnić drogę ze Słajszewa do plaży najszybciej jak to będzie możliwe. Przygotowania do prowadzenia pierwszych prac terenowych rozpoczęły się 6 grudnia 2023 roku. W ich ramach wytyczony został teren około 30 ha, który ze względów bezpieczeństwa mieszkańców i turystów jest obecnie grodzony. Na tym terenie zostanie wyznaczone m.in. zaplecze wykonawcy robót geologiczno-inżynierskich, a także drogi dojazdu do punktów badawczych. Ogrodzenie tego terenu będzie się wiązać z czasowym wyłączeniem z użytkowania tzw. drogi na plażę od miejscowości Słajszewo. Po przeprowadzeniu najbardziej intensywnych prac planowane jest udostępnienie tej drogi tak szybko, jak to będzie możliwe. Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe jest w stałym kontakcie z przedstawicielami samorządowymi Gminy Choczewo i dokłada wszelkich starań, aby minimalizować uciążliwości dla mieszkańców tej gminy. Pogłębione badania geologiczne, które będą prowadzone przez naszego amerykańskiego partnera, spółkę Bechtel, ruszą w momencie gdy teren do nich zostanie w pełni przygotowany. Planujemy, że będzie to miało miejsce na przełomie I i II kwartału 2024 roku. W ramach pogłębionych badań geologicznych zostaną wykonane m. in. nowe odwierty, które dostarczą dodatkowych danych i posłużą do przygotowania raportu lokalizacyjnego, niezbędnego do uzyskania zezwolenia na budowę wydawanego przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki. Ich głębokość będzie wahać się w granicach od 5 do 210 m. Wszystkie prace będą prowadzone pod stałym nadzorem przyrodniczym…

Plaża w Słajszewie


W tej sprawie nie chodzi jednak o to czy były wcześniej informacje czy ich nie było. Sednem sprawy jest droga na plażę w Słajszewie. Jeżeli turyści nie będą mieli jak dojść do plaży to mogą zrezygnować z przyjazdu do Słajszewa latem 2024′, a to oznacza, że właściciele domków i kwater stracą pieniądze z sezonu. I w tej sprawie interweniowali u wójta gminy.

W poniedziałek 11 grudnia delegacja mieszkańców Słajszewa wraz z radnym – Markiem Maćkowiakiem i sołtysem – Michałem Milczarkiem spotkała się z Wójtem Gminy Choczewo w sprawie nagłego zamknięcia drogi prowadzącej bezpośrednio nad morze. Mieszkańcy proszą Pana Wójta o wsparcie i podjęcie działań, które spowodują przyspieszenie przez Spółkę „Polskie Elektrownie Jądrowe” (PEJ) prac nad nową drogą nad morze, jak również zapewnienie jej finansowania w przyszłym roku.

Mieszkańcy Słajszewa czują się oszukani, albowiem „Polskie Elektrownie Jądrowe” na dotychczasowych spotkaniach roboczych wielokrotnie zapewniało że najpierw powstanie „nowa” droga nad morze i dopiero wówczas zostanie zamknięta ta „stara”, której notabene już nie ma. Jak się bowiem okazuje, mieszkańcy praktycznie z dnia na dzień zostali poinformowani o… tymczasowym braku dostępu do morza. Mieszkańcy Słajszewa oczekują od „Polskich Elektrowni Jądrowych” pisemnego zapewnienia, że od maja do końca września 2024 roku będzie udostępniona dla turystów droga nad morze. Miejscowość ta jest wioską turystyczną i pamiętać należy, że już dzisiaj turyści Ci pytają o możliwość rezerwacji noclegów w 2024 roku.

Mieszkańcy obawiają się, czy sezonu 2024 nie będzie trzeba spisać na straty.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA