RPP radykalnie podniosła stopy procentowe

06.04.2022
Kamil Śliwiński
Czas czytania: < 1 minuta

Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe aż o 1 pkt procentowy. Główna stopa NBP wzrosła do poziomu najwyższego od listopada 2012 roku.

RPP podniosła stopy procentowe już siódmy raz od października 2021 r. Główna stopa NBP wynosi już ponad 4,5 proc.

Jest to spore zaskoczenie dla ekonomistów. Większość z nich spodziewała się podniesienia stóp o 50 pkt bazowych, tylko niektórzy mówili o podwyżce o co najwyżej 75 pkt bazowych.

Według danych GUS inflacja w marcu wyniosła 10,9 proc. To więcej niż według prognoz rynku, który oczekiwał najwyżej 10,1 proc.

Po decyzji Rady złoty gwałtownie się umocnił. Kurs euro spadł z 4,65 zł do 4,61 zł, dolar potaniał z 4,26 zł do 4,22 zł, a frank szwajcarski z 4,57 zł do 4,52 zł.

Poprzednia decyzja RPP, w marcu, podniosła stopy o 75 pkt bazowych. Wówczas była to bezpośrednia odpowiedź na konsekwencje wybuch wojny na Ukrainie. W wyniku rosyjskiej agresji gwałtownie wzrosły ceny m.in. ropy naftowej, a złoty gwałtownie się osłabił wobec głównych walut.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA