Kobieta jadąca samochodem

Przy wybieraniu środku transportu prawie nikt z nas nie kieruje się jego wpływem na środowisko

28.11.2022
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Czterech na pięciu Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną dobrze. Z kolei według najnowszego raportu wpływ danego środka transportu na środowisko to kwestia, którą najrzadziej bierzemy pod uwagę przy wybieraniu metody przemieszczania się. Najważniejszym czynnikiem pozostaje dla nas kwestia odległości, następna w kolejce jest pogoda.

Środowisko na ostatnim miejscu

Prawie połowa z nas (47 proc.) decyduje się na dojazd do pracy autem chętniej niż w inny, bardziej ekologiczny sposób – wynika z tegorocznego raportu „Ekologiczne zachowania Polaków” przygotowanego dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Nasze podejście do sposobów przemieszczania się zweryfikowało też najnowsze badanie GfK przeprowadzone na zlecenie marki ubezpieczeniowej Beesafe. W odpowiedzi (z możliwością wielokrotnego wskazania) na pytanie o to, jakie kwestie respondenci biorą pod uwagę wybierając środek transportu, najrzadziej – bo jedynie w 8 proc. – deklarowano wpływ danego środka transportu na środowisko.

Zdecydowanie częściej niż dla ogółu respondentów – bo w niemal jednej trzeciej – ta kwestia okazała się istotna dla mieszkających z rodzicami studentów, niebędących w związkach. Na drugim biegunie są natomiast rodziny z dziećmi w wieku 15-25 lat – jedynie 2 proc. ich przedstawicieli wskazało ten aspekt.

Czterech na pięciu Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną zdecydowanie dobrze (17 proc.) lub raczej dobrze (64 proc.), a jedynie 8 proc. z nich bierze pod uwagę wpływ danego środka transportu na środowisko. Co jest dla nas istotniejsze niż dobro planety?

Odległość, pogoda, czas

Najnowsze badanie GfK na zlecenie Beesafe pokazało, że na wybór środków transportu patrzymy bardzo pragmatycznie – najbardziej liczy się dla nas po prostu odległość, którą mamy do przebycia – tę odpowiedź wskazała równo połowa respondentów. W drugiej kolejności bierzemy pod uwagę pogodę (38 proc. wskazań), a w trzeciej to, czy akurat się spieszymy – tak uznało 35 proc. ankietowanych

– zauważa Rafał Mosionek z Beesafe. Dla niecałej jednej trzeciej Polaków istotny jest też czas, jaki zajmie podróż danym środkiem transportu (32 proc. wskazań) oraz wygoda związana z korzystaniem z niego (30 proc. wskazań). Te kwestie okazały się ważniejsze niż aspekt finansowy (28 proc.).

Koszty na odległym miejscu

Mając na uwadze obecną sytuację gospodarczą, można by przypuszczać, że to właśnie koszty związane z korzystaniem z danego pojazdu będą jednym z głównych czynników, jakie bierzemy pod uwagę. Tymczasem aspekt finansowy w kontekście wyboru sposobu przemieszczania się znalazł się dopiero na szóstym miejscu – wskazało go 28 proc. wszystkich respondentów.

Badanie wykazało także, że jeszcze mniej znaczące są dla nas pora dnia i natężenie ruchu (22 proc.), własne poczucie bezpieczeństwa związane z korzystaniem z danego środka transportu (16 proc.) oraz wspomniany wpływ na środowisko (8 proc.).

Alarmujące jest to, że decydując się na sposób przemieszczania się, niemal na samym końcu bierzemy pod uwagę nasze poczucie bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że wpływ na nie ma nie tylko wybór środka transportu. Kluczowe są również m.in. takie kwestie jak jego stan techniczny, aktualne ubezpieczenie, a także czujność, uważność i rozsądek wszystkich użytkowników ruchu drogowego

– podsumowuje Rafał Mosionek z Beesafe.

Zobacz też: Branża motoryzacyjna stawia na zeroemisyjność. To dobra wiadomość dla polskiego przemysłu
MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA