Prywatny odrzutowiec rosyjskiego oligarchy zatrzymany przez Brytyjczyków

09.03.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Prywatny samolot rosyjskiego oligarchy powiązanego z Romanem Abramowiczem został zatrzymany na rozkaz Granta Schappsa pod zarzutem złamania zakazu lotów nad krajem – informuje brytyjski The Telegraph.

Sekretarz ds. Transportu Grant Shapps cofnął pozwolenie na lot prywatnego odrzutowca po tym jak ten wylądował na lotnisku Farnborough w Hampshire, aby umożliwić urzędnikom państwowym ustalenie jego powiązań z miliarderem Eugenem Szwidlerem.

Już w zeszłym tygodniu Wielka Brytania zakazała latania lub lądowania samolotom posiadanym, zarejestrowanym lub czarterowanym przez mieszkańców Rosji.

Zatrzymany Bombardier Global Express o wartości 10 milionów funtów został zarejestrowany w Luksemburgu przez Global Jet Luxembourg. Źródła podają, że ustalenie prawdziwego właściciela było trudne, zwłaszcza że Szwidler ma podwójne obywatelstwo amerykańskie i rosyjskie.

Szwidler dorobił się swojej fortuny w wysokości 1,5 miliarda funtów podczas prywatyzacji rosyjskiego przemysłu. Jest także bliskim przyjacielem i partnerem biznesowym Romana Abramowicza, miliardera i właściciela Chelsea Londyn, którego prywatny odrzutowiec „The Bandit” opuścił Wielką Brytanię w zeszłym tygodniu, zanim rząd był w stanie zrealizować nowe restrykcje.

Źródła rządowe przyznały, że nie jest jasne, czy samolot lub Szwidler podlegali sankcjom. Schapps uważa jednak, że urzędnicy powinni przeprowadzić szczegółowe dochodzenie.

Grant jest zdeterminowany, aby wykorzystać wszystkie dostępne mu środki w celu powstrzymania rosyjskich oligarchów latających odrzutowcami. Ale nie jest to łatwe – prawdziwi właściciele prywatnych odrzutowców mogą je rejestrować w krajach trzecich i fikcyjnych firmach

– donosi rządowe źródło Telegrafowi.

Samolot jeszcze dziś będzie mógł ponownie wylecieć z Wielkiej Brytanii, jeśli udowodni, że jego właściciele nie są Rosjanami.

MD/źródło: The Telegraph

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA