Prezydent Duda: Należy zdemontować Nord Stream 2

07.04.2022
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

W wywiadzie udzielonemu CNN prezydent Polski wezwał do dodatkowych sankcji wobec Rosji i jej sektora energetycznego. Stwierdził także, że należy zdemontować gazociąg Nord Stream 2.

W rozmowie z CNN prezydent Polski ocenił działanie Rosjan na Ukrainie mianem ludobójczych:

To zbrodnia, która ma cechy ludobójstwa, zwłaszcza jeśli spojrzy się na kontekst różnych prowadzonych rozmów. Rosyjska propaganda o celu Moskwy, jakim jest „denazyfikacja” Ukrainy, pokazuje, że kraj ten szukał fałszywego pretekstu w celu przeprowadzenia masakry

– mówił polski prezydent.

Stwierdził także, że działania dyplomatyczne wobec Rosji nie mogą przynieść żadnych efektów:

Dialog z Rosją nie ma sensu. Trzeba postawić Władimirowi Putinowi bardzo trudne warunki. Trzeba powiedzieć: „Jeśli nie spełnisz tych warunków, nie mamy o czym rozmawiać”. Będziemy zdecydowanie wspierać Ukrainę, zaostrzymy reżim sankcji, bo jeśli prowadzi się dialog, który nic nie przynosi, to jest tylko kupowanie czasu przez Rosję

– mówił Duda.

Dlatego też prezydent wezwał do dodatkowych sankcji wobec Rosji i jej sektora energetycznego. Jak zaznacza, problem stanowi trwające uzależnienie Europy od rosyjskich surowców energetycznych.

Określił także gazociągi między Rosją a Niemcami mianem „projektów politycznych”, które mają omijać Polskę i kraje bałtyckie. Wezwał także do demontażu Nord Stream 2.

Rosja szantażuje nie tylko Niemcy, teraz Rosja szantażuje właściwie całą Europę

– powiedział Duda.

Dodał także, że ​​częścią strategii Rosji jest próba destabilizacji Polski i innych krajów sąsiednich poprzez wywołanie kryzysu uchodźczego. Jak jednak zaznaczył, Polska jak dotąd była w stanie poradzić sobie z napływem uchodźców.

Jestem dumny z moich rodaków, tysięcy wolontariuszy, którzy oddają swoje serca, nie śpią w nocy, aby pomóc ukraińskim uchodźcom. Jestem im za to ogromnie wdzięczny. Ale z drugiej strony mam świadomość, jak duże to obciążenie dla naszego kraju i dla naszego społeczeństwa. Dlatego wszędzie apeluję o pomoc międzynarodową

– powiedział Duda.

Prezydent dodał, że nikt nie ma chyba wątpliwości, że następnym celem Moskwy może być Polska i dlatego trzeba zwiększyć wydatki na obronność kraju i wzmocnić armię.

Pytany o relacje z USA, prezydent stwierdził, że przyjaźń i sojusz wojskowy z tym krajem ma dla Polski kluczowe znaczenie.

Bardzo się cieszę, że moja współpraca  z prezydentem Stanów Zjednoczonych jest tak żywa, tak dobra, tak owocna. I głęboko wierzę, że prezydent Joe Biden jest zadowolony ze swojej wizyty w Polsce, że była to dla niego ważna i dobra wizyta. I dzięki tej wizycie mógł zobaczyć na własne oczy, jak wygląda sytuacja.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA