gotówka PLN złoty

Prezes NBP: Nie możemy zrezygnować z narodowej waluty

28.03.2023
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

– Złoty jest jedną ze składowych polskiego sukcesu gospodarczego. Nie powinniśmy i nie możemy zrezygnować ze złotego – Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.

Własna waluta przynosi wiele korzyści, dzięki własnej walucie pozwalającej na suwerenną politykę monetarną Polska od lat może cieszyć się stabilnym wzrostem gospodarczym. Złoty jest jedną ze składowych polskiego sukcesu gospodarczego

– napisał prezes Glapiński w liście do uczestników odbywającej się w Warszawie konferencji „Forum Suwerenności Monetarnej”. 

Potrzebujemy własnej waluty

W swoim liście prezes NBP podkreślił rolę gotówki w obrocie gospodarczym jako stabilizatora gospodarki, szczególnie w okresach kryzysowych. Przypomniał o tym, jak rósł popyt na gotówkę w początkowym okresie napaści Rosji na Ukrainę.

Tylko w okresie od 24 lutego do 7 marca NBP zaspokoił niespotykany dotąd popyt na gotówkę o łącznej wartości 42 mld zł, a więc na poziomie zbliżonym do tego z całego I kw. 2021 r. Tylko 28 lutego zanotowano historycznie wysoki poziom pobrań, sięgających 12,5 mld zł. To jest 17-krotność średnich pobrań dziennych z 2021 r.

– podał prezes banku centralnego.

Wskazał także, że poprzedni rekord wypłat gotówki padł na początku pandemii COVID-19, kiedy to 13 marca 2020 r. ich wartość wyniosła 6 mld zł.

Posiadanie własnej waluty – złotego, suwerennego w swoich decyzjach Narodowego Banku Polskiego, realizującego suwerenną politykę pieniężną, stwarza warunki do podejmowania działań, zgodnych z potrzebami polskiej gospodarki, uwzględniającej jednocześnie potrzeby społeczne. Dostrzegając równoważną rolę obu rodzajów płatności – gotówkowych i bezgotówkowych – NBP dbał będzie o zapewnienie każdemu możliwości swobodnego wyboru formy realizacji płatności, zwracając uwagę na potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa realizowanych przy ich wykorzystaniu transakcji

– zadeklarował Adam Glapiński.

MD/źródło: PAP

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA