Ciągnik na polu, w tle farma wiatrowa

Powstaje narzędzie które sprawi, że praca polskich rolników stanie się prostsza

03.02.2023
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Polskie rolnictwo z każdym rokiem staje się coraz bardziej oparte na nowoczesnych technologiach. W trakcie przygotowywania jest także projekt,  który w znacznym stopniu ułatwi pracę rolników.

Wszystkie informacje o stanie upraw w jednym miejscu

Projekt “System satelitarnego monitorowania upraw rolnych (S2MUR)” polega na zaprojektowaniu, budowie i rozwoju platformy informatycznej służącej monitorowaniu upraw rolnych na terenie całej Polski. Ma ona wykorzystywać synergię danych satelitarnych, meteorologicznych, glebowych i statystycznych. Dzięki użyciu technik obliczeniowych, będzie można uzyskać o wiele dokładniejsze dane niż w klasycznej metodzie szacowania szkód. 

Głównym zadaniem tego projektu jest wsparcie rolników oraz producentów rolnych w podejmowaniu decyzji o uprawie ziem. S2MUR ma dostarczać wszystkie potrzebne informacje o stanie upraw rolnych. Chodzi nie tylko o informacje przydatne w czasie typowego okresu wegetacyjnego, ale także o te dotyczące sytuacji nadzwyczajnych, takich jak jak susze, powodzie czy silne mrozy.

S2MUR będzie prócz tego także generował raporty szacowania strat, z uwzględnieniem oceny o plonowaniu. To wszystko będzie możliwe dzięki zastosowaniu technologii informatycznych: sztucznej inteligencji, data science, a także opcjonalnie Internetu rzeczy (IoT). 

Stan prac

Niedawno w ramach budowy Systemu Satelitarnego Monitorowania Upraw Rolnych (S2MUR) KOWR podpisał umowy na dwie części zamówienia na: 

  • dostęp do permanentnego monitoringu satelitarnego o wysokiej rozdzielczości,
  • dostęp do nowo pozyskanych zobrazowań satelitarnych o bardzo wysokiej rozdzielczości.

Wartość kontraktu pierwszej części zamówienia zawartego z SatRev S.A. wynosi 39 mln zł. Natomiast wartość kontraktu drugiej części zawartego z ProGea 4D Sp. z o.o. wynosi 2,63 mln zł. Termin realizacji obu części zamówienia to 36 miesięcy od podpisania umowy (z opcją przedłużenia o kolejne 12 miesięcy).

Logo KOWR
Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA