Porozumienie ws. Turowa bliskie zawarciu

07.12.2021
Kamil Śliwiński
Czas czytania: < 1 minuta

Jeszcze w tym miesiącu powinno dojść do zawarcia porozumienia z Czechami w sprawie Turowa – taką informację przekazał we wtorek dziennikarzom wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

Czekamy na ruch ze strony nowo powołanego rządu czeskiego. Właściwie to porozumienie jest uzgodnione

– powiedział Zyska zapytany o przebieg negocjacji w sprawie Turowa. Nie chciał jednak przedstawić żadnego konkretnego terminu, zaznaczając jedynie, że najprawdopodobniej będzie miało to miejsce jeszcze w grudniu.

Od czerwca tego roku trwają polsko-czeskie negocjacje dotyczące kopalni Turów. W pierwszym okresie odpowiadał za nie minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, a po nim Anna Moskwa. Rozmowy zostały przerwane 30 września a wrócono do nich 5 listopada, jednak w tym czasie w Czechach powstawał nowy rząd.

Wszystko zaczęło się od tego, że Czesi wnieśli do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pod koniec lutego tego roku skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni Turów, domagając się zarazem zastosowania tzw. środka tymczasowego, czyli nakazu wstrzymania wydobycia. Zdaniem strony czeskiej rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców Liberca do wody. Prócz tego mają się oni skarżyć na hałas i pył związany z eksploatacją węgla brunatnego.

20 września TSUE postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni.

Na początku grudnia władze samorządu w Libercu, regionu sąsiadującego z polską kopalnią, zaapelowały o zwiększenie wysokości kary dla Polski.

Opinia rzecznika generalnego TSUE w sprawie dotyczącej kopalni węgla brunatnego Turów zostanie ogłoszona 3 lutego 2022 r.

KŚ/źródło: wnp.pl

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA