Ponad 3/4 Niemców popiera zwiększenie wydatków na zbrojenia a niemal wszyscy chcą europejskiej armii
Niemiecki rząd planuje przeznaczyć 400 miliardów euro na modernizację armii w nadchodzących latach, co oznacza roczne wydatki przekraczające 1 proc. PKB. Tymczasem Aż 76 procent ankietowanych Niemców wyraziło poparcie dla znacznego zwiększenia wydatków na obronność, nawet gdyby oznaczało to zaciągnięcie dodatkowego długu – wynika z badania Politbarometer” przeprowadzonym dla ZDF. Jak podał w piątek (7.03.2025) publiczny nadawca ZDF, powołując się na reprezentatywne badanie grupy Wahlen, zwiększenie wydatków na zbrojenia popiera większość zwolenników każdej partii.
Niemcy będą się zbroić
Dziś niemiecki rząd ogłosił plany znaczącego zwiększenia wydatków na obronność, z budżetem w wysokości 400 miliardów euro na nadchodzące lata. Decyzja ta jest częścią szerszych wysiłków mających na celu modernizację Bundeswehry i spełnienie zobowiązań wobec NATO, szczególnie w obliczu rosnących obaw o bezpieczeństwo w Europie, nasilonych przez wojnę na Ukrainie i niepewność co do zaangażowania Stanów Zjednoczonych w bezpieczeństwo kontynentu.
Plan przewiduje wydatki w wysokości 400 miliardów euro na dalsze uzbrojenie armii niemieckiej w nadchodzących latach. Chociaż dokładne ramy czasowe nie zostały określone, wcześniejsze fundusze specjalne, takie jak zatwierdzony w 2022 roku fundusz w wysokości 100 miliardów euro na dozbrojenie Bundeswehry, miały być wykorzystane do 2027 roku, co sugeruje pięcioletni horyzont. Przyjmując podobny okres, roczne wydatki mogłyby wynosić około 80 miliardów euro.
Powszechne oparcie dla europejskiej armii
Bez względu na sympatie polityczne, większość Niemców popiera ideę wspólnych europejskich sił zbrojnych. Z sondażu wynika, że 84 procent ankietowanych pozytywnie ocenia takie rozwiązanie, a jedynie 12 procent jest mu przeciwne.
Jednak za zwiększeniem militarnego wsparcia Ukrainy przez kraje europejskie opowiada się jedynie 48 procent respondentów. 27 procent woli pozostawienie obecnego poziomu pomocy bez zmian. Z kolei 21 procent respondentów, szczególnie ze wschodnich Niemiec, gdzie najlepszy wynik uzyskało AfD, chciałoby ograniczenia wsparcia dla Kijowa.
Niemcy krytycznie oceniają pierwsze tygodnie prezydentury Donalda Trumpa. 40 procent ankietowanych uważa, że obecne partnerstwo między Europą a USA zmierza ku końcowi, jednak aż 55 procent nie podziela tak pesymistycznej opinii. Aż 74 procent respondentów twierdzi jednak, że Stany Zjednoczone pod rządami Trumpa nie są już wiarygodnym gwarantem bezpieczeństwa militarnego Europy, co oznacza wyraźny wzrost sceptycyzmu w porównaniu ze styczniem.
Jedynie 22 procent ankietowanych Niemców nadal ufa w utrzymanie amerykańskich gwarancji bezpieczeństwa.
Źródło: DW