Południowokoreański koncern jest gotowy objąć 49 proc. udziałów w polskim projekcie jądrowym

20.05.2022
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Koncern Korea Hydro&Nuclear Power jest gotowy objąć 49 proc. udziałów w polskim projekcie jądrowym. Prócz tego jest również gotowy spełnić pozostałe wymagania stawiane przez polski rząd – powiedział PAP wiceprezes KHNP Seung Yeol Lim.

Pod koniec kwietnia tego roku KHNP złożyło polskiemu rządowi ofertę budowy sześciu reaktorów APR1400 o łącznej mocy 8,4 GW. Pierwszy mogłby zacząć działać już w 2033 r., czyli zgodnie z harmonogramem przyjętym w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ). Oferta obejmuje też część finansową.

Chcielibyśmy podkreślić, że w porównaniu z innymi ofertami nasza jest najbardziej konkurencyjna. KHNP potwierdziło również w swojej ofercie, że jest w stanie ukończyć budowę i uruchomić reaktory w terminie założonym przez polski rząd

– powiedział Seung Yeol Lim, wiceprezes KHNP.

Dodał również, że koreańska firma jest gotowa objąć 49 proc. udziałów w projekcie, jednak z racji jego wielkości wymaga to szczegółowego omówienia z polskim rządem.

Propozycja Koreańczyków to stopniowe finansowanie projektu – proporcjonalne zasilenie kapitałem zgodnie z profilem wydatków kapitałowych projektu.

KHNP planuje sfinansować polski program energetyki jądrowej obejmujący budowę sześciu bloków poprzez zorganizowanie trzech transz finansowania, z których każda obejmuje dwa bloki, w celu utworzenia konkurencyjnej taryfy i IRR (wewnętrznej stopy zwrotu) kapitału własnego

– powiedział wiceprezes.

Jego zdaniem z racji, że jest to pierwszy taki projekt w Polsce, liczba partnerów powinna być jak najmniejsza, aby uniknąć przeszkód w realizacji. Ograniczenie liczby inwestorów miałoby pozytywnie wpłynąć na efektywność projektu.

Koreańska firma skłania się ku utworzeniu spółki celowej:

Musimy też zastanowić się, gdzie miałaby ona być zlokalizowana – w Korei, w Polsce czy może w kraju trzecim. Będziemy również omawiać te szczegóły z polskim rządem, aby spełnić jego oczekiwania

– dodał.

Seung Yeol Lim podkreślił, że wiele krajów europejskich, w tym Polska, boryka się ze spowolnieniem gospodarczym i inflacją, a do tego muszą także zadbać o swoje bezpieczeństwo energetyczne:

Tym ważniejsza jest możliwość produkowania energii po niższych kosztach, co będzie miało pozytywny wpływ nie tylko na sytuację ekonomiczną, ale także na jakość życia całego społeczeństwa. Uważam, że nasza oferta sprosta tym potrzebom

– ocenił. Dodał także, że w projekcie weźmie udział wiele firm z Polski:

Jesteśmy w stanie spełnić oczekiwania polskiego rządu, który oczekuje, że w początkowej fazie udział polskich firm powinien wynosić 40 proc., a następnie stopniowo wzrastać do 70 proc. Spełnimy te oczekiwania

– podkreślił wiceprezes KHNP.

KHNP należy do państwowego koncernu Korea Electric Power Corporation (KEPCO). Jest operatorem wszystkich 24 działających w Korei Płd. bloków jądrowych. Koreańczycy budują też składającą się z czterech reaktorów APR1400 elektrownię Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Dwa pierwsze bloki tej siłowni zostały już uruchomione.

MD/źródło: PAP

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA