premier Mateusz Morawiecki

Polska nie dostała pieniędzy z KPO, za to płaci odsetki

04.08.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Na jaw wyszły nowe informacje dotyczące pieniędzy dla Polski z Krajowego Planu Odbudowy.
Komisja Europejska uzależniła wypłatę środków dla naszego kraju od spełnienia tzw. kamieni milowych. Przed naszym krajem stawiane są coraz nowsze żądania, m.in. w sprawie zmian w sądownictwie.

Wyjścia nie ma?

W obozie władzy od wielu miesięcy trwa spór dotyczący KPO. Jak opisuje w czwartek „Dziennik Gazeta Prawna”, politycy Prawa i Sprawiedliwości zaczęli się już nawet zastanawiać, czy jest sens dalej tkwić w unijnym mechanizmie.

My już się nie spodziewamy pieniędzy z KPO. Może coś nam skapnie, ale i tak to będzie ułamek należnej nam kwoty. Dlatego będziemy zastanawiać się nad porzuceniem mechanizmu

– miał powiedzieć anonimowo jeden z ważnych członków PiS.

Z kolei posłowie koalicyjnej Solidarnej Polski chcieliby wyjścia z procesu dotyczącego Funduszu Odbudowy Unii Europejskiej już podczas najbliższego posiedzenia Sejmu.

Jednak zdaniem Ministerstwa Finansów, nie da się zrezygnować z KPO i wyjść z całego mechanizmu.

Odsetki już płacimy

Jak się ponadto okazuje, spłata bieżących należności jest jedną z pozycji w rocznym budżecie UE. Oznacza to, że wpłacane do budżetu dochody służą finansowaniu wszystkich polityk i działań unijnych, a nie tylko wybranych.

Innymi słowy – Polska już teraz płaci odsetki i dług od Krajowego Planu Odbudowy. Przepisy UE nie przewidują bowiem zawieszenia albo anulowania składek dla danego państwa członkowskiego Wspólnoty Europejskiej.

Zobacz też: Sądowa batalia przeciwko Facebookowi. Konfederacja już odniosła pierwszy sukces

MD/źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA