Polska: Na 100 wnuczków przypada już 120 dziadków

19.01.2024
Redakcja
Czas czytania: 3 minut/y

10 mln seniorów w Polsce to niemal tyle, ilu wszystkich mieszkańców liczą Czechy, a więcej niż mieszka osób na Węgrzech czy w Londynie. Tylko 1,4 proc. osób powyżej 60. roku życia oceniło swoją sprawność fizyczną jako bardzo dobrą. Dostęp do lekarza to duży problem dla seniorów – także w wymiarze informacji czy fizycznego transportu do placówki medycznej

W Polsce osób w wieku 65+ jest około 7 mln. W wielu analizach i opracowaniach za seniorów uważa się tych po 60-tce. Jest ich niemal 10 milionów, czyli około 28 proc. społeczeństwa. Zaledwie dwa lata temu było to tylko nieco ponad 25 proc. W 2005 roku ludzie starsi stanowili 17,2 proc. Według prognoz GUS w 2050 roku osoby 60+ będą odpowiadać za 40 proc. społeczeństwa, będzie ich więc prawie 14 mln. 

10 mln polskich seniorów to w przybliżeniu prawie tyle, ilu wszystkich mieszkańców liczą Czechy, a więcej niż jest wszystkich Węgrów mieszkających w swoim kraju. Żeby zobrazować jak duża to liczba, można też powiedzieć, że osób po 60-tce jest w Polsce więcej niż wszystkich mieszkańców w 3 największym mieście Europy – Londynie. 

Seniorzy w Polsce stanowią z roku na rok coraz większą grupę. Indeks starości społeczeństwa, czyli miernik obliczany przez GUS, wskazuje, ile osób w wieku 65 lat i więcej przypada na 100 osób w wieku 0–14 lat. W 2011 roku był na poziomie 90, czyli na 100 wnuczków (i wnuczek) przypadało 90 dziadków (i babć). W 2022 roku było to już 119, czyli mamy już wyraźną przewagę seniorów, która w dodatku zwiększa się z roku na rok. Nie są to jednak wyniki rekordowe w Europie – na 100 młodych Włochów przypada aż 187 seniorów.

Polityka senioralna kraju wolniejsza niż ubezpieczyciele 

Wraz ze wzrostem liczby seniorów w ogólnej liczbie mieszkańców naszego kraju, pogłębiają się także ich problemy – finansowe i zdrowotne. W 100 konkretach obecnej koalicji rządzącej jest pięć punktów wprost dotyczących seniorów. Są skierowane na poprawę ich sytuacji w zakresie finansów i zdrowia. Są to jednak działania albo długofalowe, albo wymagające czasu na przygotowanie odpowiednich przepisów i podjęcia politycznych decyzji. Szybciej projekty skierowane do seniorów wdrażają ubezpieczyciele.

Od wielu lat rozwijamy produkty ubezpieczeniowe dające dodatkowe zabezpieczenie osobom starszym. Ubezpieczenie zapewnia ochronę w takich sytuacjach jak nieszczęśliwy wypadek lub nagłe zachorowanie, umożliwiając wsparcie w postaci transportu do placówki służby zdrowia, wizyty lekarza, dostawy leków czy wizyty w domu seniora. Ubezpieczony może też liczyć na ochronę przed wyłudzeniem wartości pieniężnych. Ochrona dla seniorów jest uzupełnieniem polisy na dom lub mieszkanie

– mówi Iwona Konarzewska Menedżer ds. ubezpieczeń domów i mieszkań w TUZ Ubezpieczenia.

Potrzebny jest nawet transport do placówki medycznej

Jednym z największym problemów osób starszych w Polsce jest, dostęp do służby zdrowia. W starszym wieku nie tylko rośnie ryzyko chorób, ale także utraty sprawności i trudności w codziennym funkcjonowaniu. Wg GUS w 2021 roku niecałe 29 proc. osób powyżej 60. roku życia oceniło swoją sprawność fizyczną jako bardzo dobrą lub dobrą, w tym jako bardzo dobrą jedynie 1,4 proc. W innych badaniach aż co czwarty senior wskazuje, że nie ma w swoim pobliżu osób, które mógłby określić jako przyjaciół. Nie ma zatem często do kogo zwrócić się po pomoc.

Dlatego rośnie popularność świadczenia assistance medycznego obejmującego wizytę pielęgniarki lub lekarza, transport do placówki służby zdrowia, dostawę leków, na przykład po pobycie w szpitalu, czy choćby medyczną informację telefoniczną (telekonsultację czy e-konsultację lekarską). Rozszerzając polisę mieszkaniową o ubezpieczenie dla seniorów, dedykowane dla osób powyżej 60 roku życia, mamy możliwość ubezpieczenia tych, którzy mieszkają lub nie mieszkają z nami w miejscu ubezpieczenia. Ubezpieczenie daje realne wsparcie w trudnych sytuacjach

mówi Iwona Konarzewska z TUZ Ubezpieczenia.

Praktycznym dodatkiem do polisy mieszkaniowej jest też tzw. druga opinia medyczna, dostępna dla osób do 65 roku życia. To wsparcie w przypadku choroby, które pozwala skonsultować metodę leczenia z wybitnymi, także zagranicznymi specjalistami.

100 mln zł wyłudzonych od seniorów

Finanse to, obok spraw związanych ze zdrowiem, kolejny duży problem dla seniorów. Wg badań stowarzyszenia MANKO około miliona seniorów spotkało się z próbą wyłudzenia pieniędzy. Co roku przestępcy wyciągają podstępem z kont i kieszeni starszych osób ponad 100 mln zł.

W tym kontekście przydatnym dla seniorów rozszerzeniem polisy mieszkaniowej jest klauzula zapewniająca wypłatę (do określonej w warunkach kwoty) w przypadku wyłudzenia pieniędzy przy użyciu podstępu, np. na policjanta czy na wnuczka. Ochroną objęte jest osobiste przekazanie pieniędzy, jak i wypłata środków z banku

– wyjaśnia Iwona Konarzewska z TUZ Ubezpieczenia.

Najstarsze wg GUS są w Polsce województwa łódzkie (20,9 proc. osób w wieku 65+), świętokrzyskie (20,5 proc.), oraz śląskie i dolnośląskie – po 20 proc. (najmłodsze jest warmińsko-mazurskie – 17,4 proc.). Według szacunków w 2022 roku średnia oczekiwana długość życia mieszkańca Unii Europejskiej wynosiła 80,7 roku – czyli 80 lat i 8 miesięcy. Szacunek dla Polski jest niższy – 77,4 roku. 

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA