Polacy – skazani na wynajem, marzący o własnym lokum

20.04.2022
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Polityka Insight wraz z portalem Otodom przygotowali wspólny raport dotyczący sytuacji na polskim rynku nieruchomości w I kwartale 2022 roku. W raporcie uwzględniono także dane dotyczące wynajmu.

Przeciętny polski najemca

Polacy mieszkający w wynajmowanych mieszkaniach to najczęściej para bez dzieci, jeszcze przed 30 rokiem życia. Ich wspólny, rozporządzalny dochód wynosi około 3-4 tysięcy złotych na osoby.

Aż 79 proc. osób zapytanych w badaniu, dlaczego decydują się na wynajmowanie mieszkania, odpowiedziało, że robi to ze względów finansowych. Zwyczajnie nie stać ich na kupno własnego lokum.

Nowych mieszkań na sprzedaż jest coraz mniej, a równocześnie rośnie ich przeciętna cena. Niewiele lepiej jest na rynku wtórnym – tu również drożeją mieszkania, jednak w ostatnim kwartale działo się to wolniej, niż w przypadku . Drożeją także mieszkania na sprzedaż na rynku wtórnym – chociaż w ostatnim kwartale wolniej, niż nieruchomości od deweloperów.

W I kwartale średnie ceny ofertowe mieszkań na portalu Otodom wzrosły o 4,6 procent. To wzrost nieco mniejszy niż kwartał wcześniej (5,2 proc.), ale i tak spowodował przyspieszenie dynamiki cen do średnio 16,5 proc. w ujęciu rocznym. To najszybsze jak do tej pory tempo wzrostu w trakcie obecnej fazy boomu na rynku mieszkaniowym

– podają autorzy publikacji.

Główne przyczyny wzrostu cen to czynniki ekonomiczne – wyższe ceny materiałów budowlanych oraz niedobór pracowników w branży budowlanej, spowodowany masowymi powrotami do ojczyzny ukraińskich pracowników.

W ostatnich trzech miesiącach dużą rolę odegrało to, że inwestorzy chcieli jak najszybciej i jak najdrożej sprzedać mieszkania, nim jeszcze spadnie popyt.

W pierwszym kwartale najbardziej wzrosły ceny kawalerek oraz mieszkań w mniejszych miejscowościach. Według autorów raportu wynika to z tego, że przez niższą zdolność kredytową ludzi stać na mniejszy kredyt. Kupcy szukają więc tańszych opcji, które są mniejsze lub poza największymi miastami.

Wynajmujemy, bo musimy

Według danych zebranych przez autorów raportu, aż 65 proc. obecnych najemców już teraz myśli o kupnie własnych 4 ścian. Polacy zdecydowanie wolą mieszkać „na swoim”. Jak podają autorzy publikacji:

Co dziesiąty najemca chce kupić mieszkanie lub dom w ciągu roku, a kolejne 15 proc. w ciągu najbliższych trzech lat. Takie preferencje są wynikiem dużego przywiązania Polaków do własności

W sumie aż 89 proc. woli mieszkać we własnym mieszkaniu. Jedynie 3 proc. Polaków wybrałoby najem jako preferowaną formą własności, niezależnie od innych okoliczności.

Dla większości ankietowanych najem jest koniecznością wynikającą z przyczyn ekonomicznych:

79 proc. najemców twierdzi, że zdecydowało się na wynajem, ponieważ nie może sobie pozwolić na zakup nieruchomości. Wśród ważnych czynników wymieniają również inne argumenty ekonomiczne: niechęć do zaciągania kredytów (18 proc.), znalezienie atrakcyjnej oferty najmu (13 proc.) czy zachowanie płynności finansowej (10 proc.).

MD/źródło: 300 gospodarka

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA