przedsiębiorcy

PIE: Nastroje w średnich i dużych firmach niefinansowych są gorsze niż ich realna kondycja

21.11.2024
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Dane GUS wskazują na słabe wyniki finansowe przedsiębiorstw niefinansowych, w których liczba pracujących wynosi 50 i więcej osób. W I półroczu 2024 r. ich przychody były o 5,4 proc. niższe niż w analogicznym okresie 2023 r. Wynik finansowy ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów był niższy niż w I półroczu 2023 r. o 28,2 proc. Zysk netto wykazało 71,0 proc. ogółu przedsiębiorstw, a rok wcześniej 75,6 proc. – czytamy w najnowszym Tygodniku Gospodarczym Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Jak dodają eksperci PIE, pogorszył się wskaźnik poziomu kosztów – 93,9 proc. w I połowie 2023 r. do 95,3 proc. w analogicznym okresie br. W strukturze rodzajowej kosztów zwiększył się przede wszystkim udział wynagrodzeń (o 2,0 pkt. proc.) i usług obcych (o 1,7 pkt. proc.). Zmniejszył się natomiast udział zużycia materiałów (o 5,2 pkt. proc.) oraz zużycia energii (o 0,5 pkt. proc.), będący reakcją firm na wzrost cen i podjętych działań mających na celu redukcję tych kosztów. Wzrost kosztów i słabsze wyniki sprzedaży negatywnie wpłynęły na wskaźnik rentowności obrotu netto, który obniżył się z 5,1 proc. do 3,8 proc.

Rosną obawy przedsiębiorców ze średnich i dużych firm dotyczące przyszłej sytuacji przedsiębiorstw – jak pokazują wyniki badania Miesięcznego Indeksu Koniunktury (MIK). Źródłem słabych nastrojów przedsiębiorców jest wzrost uciążliwości prawie wszystkich barier działalności gospodarczej. Z odczytów MIK z okresu czerwiec-listopad br. wynika, że firmy średnie i duże narzekają przede wszystkim na wysokie koszty pracownicze, rosnące ceny energii i niepewność sytuacji gospodarczej.

– czytamy

Przedsiębiorcy krytycznie oceniają płynność finansową firm

W czerwcowym odczycie MIK 70 proc. przedsiębiorców z dużych i średnich firm oceniło płynność finansową swoich przedsiębiorstw jako wystarczającą, by zapewnić ciągłość funkcjonowania powyżej 3 miesięcy. Tylko 3 proc. uznało ówczesną płynność finansową za niedostateczną, by funkcjonować nawet przez miesiąc. W listopadowym odczycie MIK krytycznych opinii było więcej, odpowiednio: 62 proc. i 5 proc. wskazań.

Sytuacja finansowa firm średnich i dużych będzie skłaniać przedsiębiorców do optymalizacji kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw, w tym zatrudnienia. Możliwość poprawy kondycji finansowej firm średnich i dużych wiąże się ze wzrostem popytu krajowego i wzrostem eksportu oraz skuteczniejszą kontrolą poziomu kosztów w firmach. Pomóc mogą także działania marketingowe oraz budowanie wysokiej jakości oferty sprzedażowej.

– czytamy w Tygodniku.

MD/źródło: Tygodnik PIE

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA