Norweski Szelf

PGNiG Upstream Norway: 3 mld dolarów na zwiększenie wydobycia na Szelfie

16.05.2023
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Na początku maja PGNiG Upstream Norway przejął aktywa wydobywcze LOTOS Exploration and Production Norge, drugiej norweskiej spółki Grupy ORLEN. Integracja nie tylko wzmocni pozycję koncernu na norweskim rynku, ale zaowocuje także wzrostem produkcji, ułatwieniem inwestycji i wzrostem bezpieczeństwa energetycznego Polski.

O przejęciu przez PUN aktywów Lotosu w Norwegii informowaliśmy już na początku maja.

Czołowy gracz na norweskim rynku

W rezultacie zrealizowanych w 2022 roku fuzji PKN Orlen z Grupą Lotos i PGNiG w ramach Grupy Orlen znalazły się dwie spółki z aktywami w Norwegii, prowadzące tę samą działalność na tym samym rynku. W celu uzyskania synergii operacyjnych i finansowych jak również dostosowania działalności do wymogów prawnych obowiązujących w Norwegii podjęto decyzję o ich integracji.

Konsolidacja przyniosła PUN silną pozycję na rynku. Łączne zasoby ropy i gazu to aż 346,6 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Wydobycie wynosi 88,1 tys. baryłek dziennie. W konsekwencji w obu kategoriach PUN znalazł się w pierwszej dziesiątce wszystkich firm działających na Szelfie.

Jeszcze lepiej wygląda pozycja PUN, jeśli chodzi o gaz ziemny. Zarówno pod względem jego rezerwy jak i produkcji spółka zajmuje ósmą pozycję w Norwegii. W 2022 roku łączne wydobycie gazu ziemnego Grupy ORLEN na Norweskim Szelfie Kontynentalnym wyniosło ok. 3,5 mld metrów sześciennych.

W wyniku fuzji PGNiG Upstream Norway ma udziały w 98 koncesjach. Na norweskim Szelfie tylko cztery podmioty dysponują większą ilością.

Tak znaczna ilość koncesji związana jest z planami strategicznymi Grupy ORLEN. Do końca 2030 roku planowane jest zwiększenie wolumenu wydobycia gazu ziemnego do 12 mld metrów sześciennych rocznie. To o około 50 proc. więcej niż obecnie.

3 mld dolarów na zwiększenie wydobycia

Kluczowe znaczenie dla realizacji tego znaczeniu będą miały inwestycje na Norweskim Szelfie Kontynentalnym – do 2030 roku wolumen wydobycie ma tam sięgnąć ok. 6 mld metrów sześciennych. Wymagać to będzie jednak zwiększenie własnego wydobycia gazu na Szelfie o ok. trzy czwarte w stosunku do łącznego wydobycia PUN i LEPN w 2022 roku.

Spełnieniu tego ambitnego celu ma służyć zainwestowanie przez PUN w ciągu najbliższych pięciu lat ok. 3 mld dolarów. Również biorąc pod uwagę zaplanowane wydatki inwestycje PUN znajduje się więc w ścisłej czołówce firm działających na Szelfie.

Wśród najważniejszych realizowanych obecnie projektów jest zagospodarowanie złóż Tommeliten Alpha, Fenris, Yggdrasil, Ørn oraz Alve Nord.

PGNiG Upstream Norway został wybrany jako integrator norweskich aktywów Grupy ORLEN. względu na doświadczenie w skutecznej realizacji strategii rozwoju wydobycia. Świadczy o tym dynamiczny wzrost wolumenów gazu produkowanego przez spółkę. Jeszcze w 2020 roku było to 0,5 mld metrów sześciennych., w 2021 roku już 1,4 mld metrów sześciennych a w roku ubiegłym aż 3,1 mld metrów sześciennych. PUN ma również za sobą proces przejęcia i konsolidacji aktywów INEOS Exploartion and Production Norge, zrealizowany w 2021 roku.

Konsolidacja norweskich aktywów Grupy ORLEN pozwoli lepiej wykorzystać potencjał poszukiwawczy naszych koncesji oraz efektywniej zaangażować kapitały i środki finansowe generowane do tej pory przez odrębne podmioty. Te synergie, wsparte wiedzą i doświadczeniem naszych pracowników, przyczynią się do zwiększenia skali działalności ORLENU na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Już teraz, dzięki konsolidacji, jesteśmy w gronie najważniejszych firm wydobywczych na tym rynku. W ciągu kilku lat, w efekcie kolejnych inwestycji, będziemy w stanie znacząco zwiększyć ilość gazu wydobywanego w Norwegii, co przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa surowcowego kraju

– mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA