PGE zakończyło modernizację elektrowni wodnej Dębe

04.10.2024
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Modernizacja EW Dębe, należącej do PGE Energia Odnawialna, z Grupy PGE, która trwała 5 lat polegała na wymianie wszystkich 4 hydrozespołów tj. turbin i generatorów wraz z częścią technologiczną. Dzięki temu wydłużyła się możliwość jej eksploatacji o 40 lat.

Modernizacja została zrealizowana zgodnie z planem i w trakcie prac wymieniono układy regulacji, układy wzbudzenia, a także urządzenia i instalacje elektryczne, p.poż, wentylacji i klimatyzacji oraz AKPiA. Przez cały okres remontu w gotowości i w pracy były trzy hydrozespoły, a jeden z nich był modernizowany, co powodowało, że elektrownia w trakcie modernizacji zachowywała przez cały czas 75 proc. dyspozycyjność.

Zgodnie z założeniami roczna produkcja energii elektrycznej w elektrowni wynosić będzie 109,5 GWh, co z kolei pozwoli zasilić około 36,5 tys. gospodarstw domowych.

Elektrownia Dębe jest elektrownią przepływową wyposażoną w 4 hydrozespoły z turbinami Kaplana, każdy o mocy znamionowej 5 MW. Stopień wodny Dębe tworzy Jaz piętrzący, zbiornik wodny Zegrze, obwałowania oraz elektrownia wodna Dębe. Usytuowana jest ona w 21,6 km rzeki Narwi. Obiekt został wybudowany w latach 1957-1963, a modernizacja przypadła na lata 2019-2024.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 21 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 43 farmy fotowoltaiczne. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi ok. 2612 MW.

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA