Daniel Obajtek, SMR

Orlen Synthos Green Energy odpowiada na negatywną opinię ABW na temat SMR-ów

07.12.2023
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wydała negatywną opinie dla Orlen Synthos Green Energy – poinformował tygodnik Polityka. OSGE planuje postawić w całej Polsce co najmniej kilkanaście SMRów. Pierwszy miał być gotowy już w 2030 r.

Negatywna opinia ABW

W kwietniu tego roku OSGE rozpoczęła starania o wydanie decyzji zasadniczej. Miała ona zostać wydana już w lipcu, jednak pojawiały się kolejne opóźnienia.

Ostatecznie Orlen Synthos Green Energy otrzymało negatywną opinię z ABW. Przyczyny tej decyzji nie są znane, bo dokument jest tajny. Po ponownym rozpatrzeniu decyzji po raz drugi Agencja wydała negatywną opinię.

Zdaniem ekspertów decyzja to element gry pomiędzy tzw. dużym atomem a podmiotami, które chcą wejść na rynek z technologią SMR.

Odpowiedź OSGE

Do medialnych doniesień o opinii ABW odniosło się OSGE.

W komunikacie spółka zwraca uwagę, że „poziom emisji CO2 w Polsce wyniósł dzisiaj 928g/kWh i jest najwyższy w Europie oraz jeden z najwyższych na świecie. W latach 2018–2022 r. najwięksi producenci energii elektrycznej w Polsce – Polska Grupa Energetyczna, Tauron, Enea, Energa oraz ZE PAK wydały na zakup uprawnień do emisji CO2 68,7 mld zł. Ale te koszty rosną w drastycznym tempie, bo za rok 2023 tylko PGE poniesie z tego tytułu koszty w wysokości 26 mld zł.”

Przed nami największe wyzwanie przed jakim kiedykolwiek stała Polska gospodarka: przebudowa energetyki, która musi zapewnić stabilne i zdekarbonizowane źródła energii. Świat zmierza w kierunku technologii jądrowych zarówno dużych jak i SMR, co potwierdza odbywająca się obecnie światowa konferencja klimatyczna COP28. Aby osiągnąć cele pozwalające na dekarbonizację polskiej energetyki potrzeba wielu inwestycji zarówno państwowych jak i prywatnych.

– czytamy dalej.

Niekompetencja służb?

Dlatego właśnie zdaniem OSGE „postępowanie ABW prowadzone przez panów Wacławka, Kamińskiego i Wąsika w sprawie jednej z opinii potrzebnych do wydania decyzji zasadniczej trudno określić inaczej niż jako niekompetentne i nieodpowiedzialne. W ciągu ponad 230 dni postępowania ABW ani razu nie spotkała się ani z wnioskodawcą czyli spółką OSGE, z dostawcą technologii, czyli amerykańskim GE-Hitachi, ani nie zapoznała się z danymi dotyczącymi wnioskowanych lokalizacji

Nie wiemy na jakiej podstawie ABW wydała swoje opinie. Od początku prowadzimy proces wdrażania technologii transparentnie, dlatego złożyliśmy wniosek o odtajnienie uzasadnienia i umożliwienie spółce dostępu do akt. Niestety nasze wnioski zostały odrzucone.

– czytamy dalej w komunikacie.

OSGE zaznacza, że będzie dążyć do odtajnienia akt na drodze sądowej, „tak aby każdy miał okazje zapoznać się z informacjami o podstawie na jakiej ABW wydała swoja opinie”.

Jesteśmy przekonani, że nie są to powody ani merytoryczne ani profesjonalne. Biorąc pod uwagę moment pojawienia się informacji oraz towarzyszącą jej akcje medialną, typową dla wielu innych sytuacji z udziałem obecnego kierownictwa ABW, uważamy, że działania te maja na celu wywarcie wpływu na Minister Klimatu i Środowiska i utrudnienie wydania decyzji zasadniczej przez MKiŚ. Działania te godzą w bezpieczeństwo energetyczne i gospodarcze Polski. Spółka OSGE będzie dalej zgodnie z harmonogramem kontynuowała działania licencyjne, środowiskowe i lokalizacyjne związane z budową floty BWRX-300 na potrzeby polskiego przemysłu, ciepłownictwa i energetyki.

– napisano.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA