Nowy plan KE: 300 mld euro ma pomóc zmniejszyć uzależnienie energetyczne od Rosji

18.05.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Ursula von der Leyen przedstawiła plan Komisji Europejskiej mający doprowadzić do zmniejszania zależność energetycznej państw UE od Rosji. Miałoby temu służyć zmobilizowanie na ten cel ok. 300 mld euro, w tym około 72 mld euro w dotacjach i 225 mld euro w pożyczkach.

Przewodnicząca KE w środowym oświadczeniu stwierdziła, że trwająca wojna pokazała, jak bardzo UE jest zależna od Rosji:

Wojna Putina zakłóca światowy rynek energii. To pokazuje, jak bardzo jesteśmy zależni od importowanych paliw kopalnych. (…) Musimy teraz jak najszybciej zmniejszyć naszą zależność od rosyjskich paliw kopalnych

Jej zdaniem zmienić to ma nowy plan Komisji Europejskiej, RePowerEU:

Możemy zastąpić rosyjskie paliwa kopalne, pracując na trzech poziomach: po stronie popytu oszczędzając energię, po stronie podaży dywersyfikując nasz import energii z paliw kopalnych i przyspieszając przejście na czystą energię

– wskazała.

Dodała też, że najszybszym i najtańszym sposobem na rozwiązanie obecnego kryzysu energetycznego jest oszczędność energii:

Zwiększymy zatem cel efektywności energetycznej UE na 2030 r. z 9 proc. do 13 proc. i zwiększamy cel na 2030 r. dla energii odnawialnej w UE z 40 proc. do 45 proc.

– zaznaczyła.

Podkreśliła również, że przywódcy wszystkich państwa UE porozumieli się co do utworzenia wspólnej platformy zakupu gazu, LNG i wodoru.

W ramach planu REPowerEU proponujemy krok naprzód, z mechanizmem wspólnych zamówień. (…) W ten sposób możemy zabezpieczyć potrzebny nam import energii bez konkurencji między naszymi państwami członkowskimi

– powiedziała.

Będzie to jednak, jak przyznała, wymagało ogromnych inwestycji i reform.

Mobilizujemy blisko 300 mld euro, około 72 mld euro w dotacjach i 225 mld euro w pożyczkach. Będzie to obejmować pewne finansowanie – do 10 mld euro – brakujących połączeń dla gazu i LNG, tak aby żadne państwo członkowskie nie pozostało na lodzie

– stwierdziła i dodałą, że KE proponuje przeznaczenie ok. 2 mld euro na infrastrukturę naftową w celu wstrzymania transportu rosyjskiej ropy.

MD/źródło: Forsal

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA