Nowi członkowie Rady Polityki Pieniężnej. Kim są?

18.02.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Prezydent Andrzej Duda powołał dwóch nowych członków Rady Polityki Pieniężnej – Ireneusza Dąbrowskiego i Henryka Wnorowskiego.

Informację o wyborze przez prezydenta nowych członków RPP podała Polska Agencja Prasowa, powołując się na szefa Gabinetu Prezydenta RP Pawła Szrota.

Prezydent Andrzej Duda wręczy w piątek po południu akt powołania do Rady Polityki Pieniężnej profesorowi SGH Ireneuszowi Dąbrowskiemu oraz profesorowi Uniwersytetu w Białymstoku Henrykowi Dąbrowskiemu 

– powiedział Szrot.

Kim są powołani?

Dr hab. Ireneusz Dąbrowski wykłada na Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Pełnił także funkcję m.in. wicewojewody opolskiego a także podsekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. Od 2018 jest redaktorem naczelnym czasopisma naukowego „Bank i Kredyt”. Rok później został dyrektorem Departamentu Badań Ekonomicznych NBP.

Profesor nauk ekonomicznych Henryk Wnorowski związany jest z Uniwersytetem Białostockim, gdzie przez jakiś czas pełnił także funkcję dziekana Wydziału Ekonomii i Zarządzania. Prócz tego pracował także w Polmosie Białystok, m.in. na stanowisku dyrektora handlowego i prezesa zarządu. Od listopada 2017 do lipca 2018 był prezesem zarządu Krajowej Spółki Cukrowej. W 2019 objął mandat posła w ramach zastępstwa, jednak w wyniku wyborów w tym samym roku reelekcji nie uzyskał.

Wnorowski był już raz kandydatem PIS na członka Rady Polityki Pieniężnej – w 2016 roku, jednak wtedy jego kandydaturę wycofano. Obaj nowi członkowie RPP kandydowali wcześniej w wyborach z ramienia obecnej partii rządzącej.

Szrot przekazał, że prezydent wręczy im akty powołania do Rady Polityki Pieniężnej w piątek o godz. 13.30.

RPP to organ decyzyjny Narodowego Banku Polskiego (NBP). Prezydent wybiera trzech spośród dziewięciu członków Rady. Na jego wniosek wybierany jest przez Sejm również prezes Narodowego Banku Polskiego, będący jednocześnie przewodniczącym Rady.

Trzecim prezydenckim członkiem RPP jest Cezary Kochalsk. Jego mandat upływa dopiero w grudniu 2025 r.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA