Nowa włoska normalność. Pandemia się kończy, obostrzenia zostają

04.02.2022
Kamil Śliwiński
Czas czytania: 3 minut/y

Wbrew sygnałom o kończącej się pandemii, obostrzenia we Włoszech pozostają. Nowa normalność oznacza wymóg szczepień dla osób po 50 roku życia, super zielone przepustki, gigantyczne grzywny i wszechobecne maseczki.

Włochy należą do grona państw, w których pandemia pojawiła się najwcześniej i uderzyła ze szczególną mocą. Już pierwsza fala koronawirusa wywołała ogromną falę zgonów w tym kraju. Był to też powód wprowadzonego blisko dwa lata temu stanu wyjątkowego.

W ostatnich dniach stycznia tego roku odnotowano jednak we Włoszech wyraźny spadek liczby zakażeń. Według ekspertów oznacza to, że kraj ma już za sobą najgorszy moment obecnej fali.

Według rządowych planów stan wyjątkowy, wprowadzony jeszcze w pierwszej połowie 2020 roku, najprawdopodobniej nie zostanie przedłużony po 31 marca. Włochy wchodzą w kolejny etap:

Wychodzimy z pandemii i wchodzimy w endemię

— powiedział 31 stycznia wiceminister zdrowia Włoch Pierpaolo Sileri.

To enigmatyczne określenia ma oznaczać „koegzystencję z wirusem”, a zarazem stopniowe odchodzenie od obostrzeń – wymogu noszenia maseczek i zachowywania dystansu społecznego.

Wracamy do normalności, która nie będzie już taka, jak wcześniej

— zastrzegł wiceminister.

To ostatnie stwierdzenie jest zaskakująco szczere. Nowa, włoska normalność oznacza bowiem m.in. zielone i „super zielone” przepustki, czy obowiązek szczepień dla osób powyżej 50 roku życia.

Maski zostają

Jak podają media, wymóg noszenia maseczek na zewnątrz obowiązywał będzie do 10 lutego.

Włochy pozostają jednak bardzo restrykcyjne, jeśli chodzi o noszenie masek w pomieszczeniach. Wymóg zasłaniania twarzy obowiązuje dalej w kinach, teatrach, barach i restauracjach. W tych ostatnich maseczkę można zdjąć dopiero siadając do stołu. To jednak nie wszystko. Jak poinformował nas mieszkający w Mediolanie Gregorio Bianchi:

Maseczki trzeba nosić nawet na siłowniach, a zdjąć je można tylko bezpośrednio podczas uprawiania sportu

Z kolei noszenie maski poziomu 2 (FFP2) jest obowiązkowe w pociągach, samolotach, na statkach i we wszystkich środkach transportu publicznego – autobusach, metrze i taksówkach.

W przypadku kontaktu z osobą zarażoną i otrzymania trzeciej dawki szczepionki krócej niż 120 dni wcześniej, nie obowiązuje kwarantanna, lecz wymóg noszenia maski poziomu 2 przez następne dziesięć dni.

Wymóg szczepień i super zielone przepustki

We Włoszech szczepienia są obowiązkowe dla osób powyżej 50 roku życia. Nie wypełnienie tego obowiązku grozi ukaraniem jednorazową grzywną w wysokości 100 euro. Zwolnione z tego są jedynie osoby które nie pracują z powodów zdrowotnych.

Osoby zaszczepione dwoma dawkami we Włoszech otrzymują tzw. zieloną przepustkę. Prócz tego istnieje jednak także tzw. super zielona przepustka, do uzyskania której konieczna jest trzecia dawka lub potwierdzony status ozdrowieńca.

Od 15 lutego super zielona przepustka będzie wymogiem dla każdego pracującego powyżej 50 roku życia. Bez zielonej przepustki nie będzie możliwa praca ani otrzymywanie wynagrodzenia

– podkreśla Gregorio Bianchi.

Osoby złapane w miejscu pracy bez zielonej przepustki narażają się na grzywnę od 600 do 1500 euro, a przełożeni którzy tego nie dopilnują narażają się na grzywnę od 400 do 1000 euro.

Aby wejść do sklepu należy posiadać co najmniej podstawową zieloną przepustkę, którą uzyskuje się także na wymazach antygenowych (ważne 48 godzin) lub wymazach molekularnych (ważne przez 72 godziny). Bez nich wejść można tylko do sklepów spożywczych, supermarketów, aptek i na stacje benzynowe. Od 1 lutego zielone przepustki są także konieczne do tego, by dostać się na pocztę lub do banku.

Od 11 lutego otwarte będą we Włoszech dyskoteki. Wejście do nich będzie możliwe jednak tylko za okazaniem super zielonej przepustki.

Trzecia dawka ważna pół roku

Termin ważności zwykłej zielonej przepustki został zmniejszony z 9 do 6 miesięcy. Super zielona przepustka będzie ważna przez sześć miesięcy od przyjęcia ostatniej dawki.

Wciąż jednak nie wprowadzono czwartej dawki, wobec czego rząd będzie musiał zmienić obecne rozporządzenie i wydać zieloną przepustkę bez wygaśnięcia. Trzecia dawka została zatwierdzona 15 października, więc pierwsze zaświadczenia wygasną 15 marca

– zwraca uwagę Bianchi. Jak podkreśla, ostateczna decyzja zostanie podjęta przez rząd w najbliższych dniach na podstawie trendu krzywej epidemiologicznej.

Kamil Śliwiński

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA