Nikt na świecie nie boi się inflacji tak Polacy. I to mimo, że w wielu krajach jest znacznie wyższa – PKB
15 listopada 2022
Kamil Śliwiński

Nikt na świecie nie boi się inflacji tak Polacy. I to mimo, że w wielu krajach jest znacznie wyższa

Liczenie pieniędzy

Obawy związane z inflacją są w Polsce najwyższe na świecie. Mniej boją się jej nawet mieszkańcy Argentyny, Turcji i Węgier, gdzie przeciętny wzrost cen jest znacznie wyższy. Z kolei ubóstwa czy bezrobocia Polacy boją się niemal najmniej na świecie – wynika z badania “WHAT WORRIES THE WORLD?” przeprowadzonego przez Ipsos.

Wielki strach

Polacy są narodem który najbardziej obawia się inflacji. Co może dziwić, mniej boją się jej mieszkańcy tych krajów, w których jest ona znacznie wyższa – jak np. Argentyńczycy (inflacja na poziomie 83 proc.), Turcy (85,5 proc.) czy Węgrzy (21,1 proc.).

Inflacja: zmiany zgłaszanych obaw
Zmiana od początku roku (styczeń 2022 – wrzesień 2022)

Nie boimy się bezrobocia i ubóstwa

Polacy nie boją się za to niemal wcale bezrobocia. To może z kolei nie dziwić, jako, że stopa bezrobocia we wrześniu 2022 r. wyniosła w naszym kraju 5,1 proc. Wkrótce może się jednak zmienić, gdyż pojawiły się już pierwsze objawy destabilizacji na rynku pracy.

Obawy przed bezrobociem

Również wskaźnik obaw przed ubóstwem jest w naszym kraju na tle reszty świata wyjątkowo niski.

Obawy związane z ubóstwem i nierównością

Kamil Śliwiński/źródło: Ipsos

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres redakcja@pkb24.pl.