Niemiecki kraj związkowy wykorzystuje fundacje by wspomagać Nord Stream 2 unikając sankcji

21.02.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Fundacja Stiftung Klimaschutz, powołana przez rząd Meklemburgii-Pomorza Przedniego, by zajmować się „ochroną klimatu”, w rzeczywistości działa na rzecz uruchomienia gazociągu Nord Stream 2, znajdującego się na liście potencjalnych sankcji przeciw Rosji – informuje „Welt am Sonntag”.

Fundacja Stiftung Klimaschutz (fundacja ochrony klimatu), oprócz zaangażowania w ochronę przyrody, utworzyła dodatkowo „działalność gospodarczą” w związku z budową gazociągu NS 2. Szczegóły tej działalności nie zostały ujawnione – zaznacza „Welt am Sonntag”.

Wspomniana gazeta ustaliła, że 23 lipca 2021 r. fundacja po nieznanej cenie nabyła 49 proc. udziałów w spółce MAR Agency GmbH z siedzibą w Rostocku. Ta ostatnia zajmuje się eksploatacją statków, udział „w innych spółkach wszelkiego rodzaju” oraz tworzenie i prowadzenie „oddziałów w kraju i za granicą”. Jest też przede wszystkim brokerem statków. Część z nich uczestniczyła w pracach przy budowie Nord Stream 2.

W konsekwencji Agencja MAR, jako niemiecka firma komercyjna jest chroniona przez rząd, może więc prowadzić działalność w związku z gazociągiem i nie obawiać się o żadne sankcje ze strony USA.

Na terenie Meklemburgii-Pomorza Przedniego, landu który powołał wspomnianą fundację, wychodzą na ląd gazociągi Nord Stream i Nord Stream 2. Gazprom od dawna jest sponsorem wielu wydarzeń kulturalnych i sportowych na terenie tego kraju związkowego.

Premierem Meklemburgii-Pomorza Przedniego już drugą kadencję jest Manuela Schwesig (członkini partii SPD). Działa ona na rzecz NS 2 i pozostaje w bliskim kontakcie z byłym kanclerzem Niemiec Gerhardem Schroederem.

Schroeder stoi z kolei na czele rad nadzorczych takich firm gazowych i naftowych jak Nord Stream, Nord Stream 2 i Rosnieft.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA