Robert Habeck

Niemcy i Czesi nawiązali gazową współpracę. Ma im to zapewnić bezpieczeństwo

12.07.2022
Redakcja
Czas czytania: 3 minut/y

– Pomożemy sobie nawzajem – zapewniał w Pradze Robert Habeck, niemiecki minister gospodarki swego czeskiego odpowiednika. Obaj podpisali deklarację zapowiadającą umowę o solidarności swych państw w razie przerwania dostaw gazu z Rosji.

We wspólnym oświadczeniu w sprawie bezpieczeństwa energetycznego, ministrowie gospodarki Niemiec i Czech, Robert Habeck i Joseph Síkela napisali, że:

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że solidarność będzie kluczową zasadą, którą należy się kierować w razie wstrzymania dostaw gazu

W związku z tym rządy obu państw zamierzają jeszcze przed sezonem grzewczym sfinalizować umowę w sprawie działań solidarnościowych mających zapewnić bezpieczeństwo dostaw gazu między Niemcami i Czechami.

Podpisaliśmy ramową umowę o solidarności i będziemy pracować nad konkretnymi krokami tej współpracy. Ona jest w tej chwili najważniejsza

– powiedział Habeck na konferencji prasowej w Pradze w poniedziałek 11 lipca

Także czeski minister uważa współpracę z Niemcami za kluczową:

Mamy też taki sam pogląd na to, jak stawiać czoła rosyjskiej wojnie energetycznej i jak z nią postępować. Trzeba zachować jedność Unii Europejskiej. Nie może dojść do tego, żeby którykolwiek unijny kraj został całkowicie bez gazu

– podkreślił Síkela.

Według portalu czeskiej gazety „Deník N” Niemcy chcą mieć porozumienia o solidarności ze wszystkimi swoimi sąsiadami. Dotychczas zawarli je z Austrią i z Danią.

Dla Czech to konieczne

Czechy z własnych źródeł są w stanie pokryć jedynie dwa procent zapotrzebowania na gaz, które w ubiegłym roku wynosiło 9,4 miliardów metrów sześciennych. Dla porównania: w Polsce były to 23,2 miliardy, w Niemczech zaś 90,5 miliardów metrów sześciennych.

Resztę Czesi muszą importować. Do tej pory były to praktycznie wyłącznie dostawy gazu rosyjskiego, dostarczanego do Czech przez Niemcy za pośrednictwem Nord Streamu i jego lądowego przedłużenia Opal.

Przez Ukrainę płynie do nas niewiele gazu, a zamknięcie gazociągu Nord Stream 1 jeszcze bardziej zwiększa ryzyko ograniczeń dostaw. Jeśli Niemcy nie przyślą nam solidarnie trochę gazu, istnieje realne ryzyko, że go (u nas) nie będzie

– powiedział dziennikowi „Hospodárzské noviny” Daniel Urban, szef Unii Stalowej, czyli stowarzyszenia czeskich i słowackich producentów i przetwórców stali.

W takiej sytuacji to właśnie energochłonny przemysł odczuje skutki braku gazu jako pierwszy.

Uniezależnienie od Rosji

Według portalu statystycznego Statista.com Niemcy są uzależnione od gazu z Rosji w 49 procentach. Jednak w liczbach absolutnych jest to niemal pięć razy więcej od tego, co importują Czechy.

Najważniejsze zarówno dla Niemiec jak i Czech jest uniezależnienie się od gazu z Rosji, które może zostać przymusowo przyspieszone, jeżeli Putin zdecyduje się definitywnie zakręcić kurek na Nord Streamie. Pierwszym krokiem, który ma pomóc zapobiec katastrofie energetycznej w zimie, jest napełnianie magazynów gazu przed jej nadejściem, za co zabrały się wszystkie kraje unijne.

Według AGSI (Aggregate Gas Storage Inventory) w Czechach udało się je wypełnić w około 75 procentach, co odpowiada ponad jednej trzeciej rocznego zapotrzebowania. W Polsce magazyny są wypełnione w niemal stu procentach, w Niemczech w 60 procentach. W Polsce oznacza to jedną siódmą, w Niemczech – niespełna jedną szóstą rocznego zapotrzebowania.

Kolejne zadanie, to zapewnienie dostaw z innych kierunków. Czeski koncern energetyczny CEZ zarezerwował już 3 miliardów metrów sześciennych gazu z nowego terminala LNG (ciekłego gazu naturalnego) w Holandii. To by była jedna trzecia rocznego zapotrzebowania Czech. CEZ jednak jak na razie ani nie ma tego gazu, ani nie wie, jak miałby go dostarczyć do kraju.

Wzajemna solidarność – czyli co?

Ani Habeck, ani Síkela, nie wyjaśnili na konferencji prasowej w Pradze, na czym konkretnie miałaby polegać wzajemna solidarność Niemiec i Czech w sytuacji gazowego kryzysu, wywołanego definitywnym wstrzymaniem dostaw przez Nord Stream. Żaden z nich nie potrafił też powiedzieć, czy do tego dojdzie.

Wiele zależy od Putina, który – jak napisały „Hospodárzské noviny” – prowadzi nie tylko wojnę z Ukrainą, ale i energetyczną wojnę z państwami Unii Europejskiej, które potępiły jego agresję.

Czeski minister uważa, że musimy wierzyć w to najlepsze, ale być przygotowani na to najgorsze.

Ze strony człowieka, który bez ustanku kłamie, musimy jednak spodziewać się raczej tego najgorszego

– dodał Síkela pod adresem prezydenta Rosji.

Zobacz też: Niemiecka gospodarka na głodzie. Bolesny odwyk od rosyjskiego gazu
MD/źródło: Deutsche Welle

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA