Monitoring wizyjny zyskuje na znaczeniu. Coraz częściej korzysta też ze sztucznej inteligencji

19.12.2023
Redakcja
Czas czytania: 3 minut/y

Rynek systemów monitoringu wizyjnego, wykorzystywanych w celu zabezpieczenia mienia, dynamicznie się rozwija, notując roczny wzrost sprzedaży na poziomie 30 proc. Taki wzrost jest efektem nie tylko zwiększającej się funkcjonalności tych systemów, ale również rosnących kosztów związanych z zatrudnieniem personelu ochrony. Istotną zmianą jest również coraz szersze wykorzystanie sztucznej inteligencji w procesie analizy i interpretacji obrazów z kamer monitoringu.

Coraz większy udział w usługach ochrony ma monitoring wizyjny. Pracuje całodobowo, wymaga nadzoru mniejszej liczby osób oraz może być stosowany w trudno dostępnych lokalizacjach. 

Usługi monitoringu wizyjnego cieszą się coraz większa popularnością. Ich sprzedaż rośnie 30 proc. rok do roku, czyli tak naprawdę cały czas przyspiesza. Powodem są coroczne wzrosty kosztów pracy (w tym kosztów ochrony fizycznej) oraz rosnąca automatyzacja i funkcjonalność dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji

– mówi Adam Śliwiński, Wiceprezes Zarządu Seris Konsalnet.

Sztuczna inteligencja (AI) odgrywa coraz większą rolę w nowoczesnych systemach monitoringu wizyjnego, umożliwiając bardziej zaawansowane i skuteczne działanie. Przedstawiamy kilka konkretnych funkcji i możliwości, jakie oferuje AI w dziedzinie monitoringu wizyjnego:

Rozpoznawanie obiektów i osób: Systemy monitoringu oparte na AI są zdolne do identyfikacji i rozpoznawania obiektów, zwierząt, pojazdów oraz osób. Takie funkcje pozwalają na precyzyjne i skierowane działania w przypadku wykrycia konkretnych zagrożeń.

Analiza zachowań: AI umożliwia analizę  zachowania obiektów i osób wykrywając podejrzane lub nietypowe aktywności. Na przykład system może alarmować, gdy wykryje opuszczony bagaż lub gdy ktoś przebywa w danym obszarze przez nietypowo długi czas, co może oznaczać, że np. obserwuje nasz dom. 

Rozpoznawanie twarzy: Rozpoznawanie twarzy jest jedną z najbardziej zaawansowanych funkcji AI w monitoringu wizyjnym. Systemy te mogą identyfikować osoby na podstawie cech twarzy, co może być wykorzystywane do śledzenia osób, kontrolowania dostępu do zamkniętych obiektów czy też identyfikacji podejrzanych.

Rozpoznawanie tablic rejestracyjnych: Ta funkcjonalność akurat jest już dość powszechna, np. w galeriach handlowych. Systemy monitoringu wizyjnego  mogą odczytywać tablice rejestracyjne pojazdów, co jest przydatne na parkingach, w systemach kontroli dostępu lub w celach śledzenia ruchu pojazdów.

Wykrywanie anomalii: Sztuczna inteligencja może analizować obrazy w czasie rzeczywistym, identyfikując anomalie w danym środowisku. Dobrym przykład jest wykrywanie, gdy pojazd porusza się w niewłaściwym kierunku np. na autostradzie lub drodze jednokierunkowej. 

Filtracja fałszywych alarmów: Dzięki zaawansowanym algorytmom uczenia maszynowego, systemy monitoringu oparte na AI mogą skutecznie eliminować fałszywe alarmy, redukując ilość niepotrzebnych powiadomień dla operatorów (policji czy Agencji Ochrony).

Wprowadzenie sztucznej inteligencji do systemów monitoringu wizyjnego przyczynia się do poprawy skuteczności, precyzji i szybkości reakcji na potencjalne zagrożenia, co jest szczególnie istotne w kontekście zapewniania bezpieczeństwa i ochrony. Ciągle zwiększająca się funkcjonalność systemów monitoringu wizyjnego dzięki pomysłowości ich twórców zwiększa ich popularność i możliwości zastosowania. 

Przyszłość systemów wizyjnych 

Sztuczna inteligencja będzie nadal odgrywała kluczową rolę w analizie wideo, umożliwiając bardziej zaawansowane funkcje/ Oczekujemy wsparcia przez AI przetwarzania danych na urządzeniach końcowych, np. na smartfonach czy tabletach, które ochrona ma przy sobie

– uważa Adam Śliwiński.

Adam Śliwiński wskazuje, że kolejnym kierunkiem, gdzie AI będzie odgrywać znaczącą rolę, jest rozwój systemów przewidujących. Systemy monitoringu mogą zacząć wykorzystywać bardziej zaawansowane algorytmy przewidujące, które analizują dane historyczne i na ich podstawie prognozują potencjalne zagrożenia. W miarę zwiększania poziomu złożoności systemów i połączenia z siecią internetową kwestie związane z bezpieczeństwem cybernetycznym w systemach monitoringu stają się istotniejsze, a rozwój AI może być równoległy do bardziej zaawansowanych technologii zabezpieczeń.

Wpływ na tradycyjne usługi ochrony fizycznej może być znaczący. Główną korzyścią jest automatyzacja wielu zadań, co z kolei  pozwoli na skupienie się na zadaniach o wysokiej odpowiedzialności i wartości. Ochrona fizyczna może się przekształcać w celu realizacji zadań skierowanych na  zarządzanie sytuacjami kryzysowymi, reagowanie na sytuacje awaryjne czy współpraca z technologią w celu skuteczniejszego rozwiązywania problemów.

Warto jednak pamiętać, że technologie nie zawsze zastępują, ale często uzupełniają tradycyjne usługi ochrony fizycznej, tworząc bardziej skuteczne i zintegrowane systemy bezpieczeństwa. Ostatecznym czynnikiem ochrony, przynajmniej na razie, pozostaje człowiek i jego decyzje. 

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA