Miejsce dla elektrowni atomowej wybrane. Tylko co dalej?

23.12.2021
Kamil Śliwiński
Czas czytania: < 1 minuta

Nareszcie podjęto decyzję o lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Ma ona powstać w Choczewie, ale wciąż trwają prace nad niezbędnym raportem środowiskowym — pisze „Rzeczpospolita”.

W środę spółka Polskie Elektrownie Jądrowe przekazała, że po przeprowadzeniu szczegółowych badań środowiskowych i lokalizacyjnych zdecydowała się wybrać gminę Choczewo na miejsce budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

Lokalizacja nazwana „Lubiatowo-Kopalino” wygrała z Żarnowcem, który był jej najsilniejszym konkurentem.

Ogłoszono lokalizację, ale jak zwraca uwagę „Rz” wciąż brakuje formalnej decyzji w postaci złożonego raportu środowiskowego dla tej lokalizacji:

Raport środowiskowy nie został jeszcze złożony generalnemu dyrektorowi ochrony środowiska, choć – jak przekonuje spółka – prace merytoryczne nad raportem zostały już zakończone. Jego złożenie ma nastąpić w pierwszym kwartale 2022 r. Pierwotnie miało to być w tym roku, ale okazało się, że konieczne są zmiany w prawie wodnym. Prace toczą się w Sejmie, a projekt nowelizacji nie zostanie w tym roku przyjęty

Wraz ze złożeniem raportu środowiskowego rozpocznie się tzw. procedura transgraniczna, w której mogą brać udział sąsiedzi Polski.

Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, zapewnia, że prace idą zgodnie z planem.

KŚ/źródło: money.pl

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA