Miejsce dla elektrowni atomowej wybrane. Tylko co dalej?
23 grudnia 2021
Kamil Śliwiński

Miejsce dla elektrowni atomowej wybrane. Tylko co dalej?

Nareszcie podjęto decyzję o lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Ma ona powstać w Choczewie, ale wciąż trwają prace nad niezbędnym raportem środowiskowym — pisze “Rzeczpospolita”.

W środę spółka Polskie Elektrownie Jądrowe przekazała, że po przeprowadzeniu szczegółowych badań środowiskowych i lokalizacyjnych zdecydowała się wybrać gminę Choczewo na miejsce budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

Lokalizacja nazwana “Lubiatowo-Kopalino” wygrała z Żarnowcem, który był jej najsilniejszym konkurentem.

Ogłoszono lokalizację, ale jak zwraca uwagę “Rz” wciąż brakuje formalnej decyzji w postaci złożonego raportu środowiskowego dla tej lokalizacji:

Raport środowiskowy nie został jeszcze złożony generalnemu dyrektorowi ochrony środowiska, choć – jak przekonuje spółka – prace merytoryczne nad raportem zostały już zakończone. Jego złożenie ma nastąpić w pierwszym kwartale 2022 r. Pierwotnie miało to być w tym roku, ale okazało się, że konieczne są zmiany w prawie wodnym. Prace toczą się w Sejmie, a projekt nowelizacji nie zostanie w tym roku przyjęty

Wraz ze złożeniem raportu środowiskowego rozpocznie się tzw. procedura transgraniczna, w której mogą brać udział sąsiedzi Polski.

Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, zapewnia, że prace idą zgodnie z planem.

KŚ/źródło: money.pl