MFW nie podoba się Bitcoin jako waluta Salwadoru. Nalega na wycofanie go

31.01.2022
Kamil Śliwiński
Czas czytania: 2 minut/y

Dobiegły końca konsultacje Rady Wykonawczej MFW dotyczące gospodarki Salwadoru. Prócz analiz i prognoz pojawił się także zalecenia. Wśród nich jest wycofanie Bitcoina spośród oficjalnych środków płatniczych.

Salwador we wrześniu ubiegłego roku jako pierwszy kraj na świecie przyjął Bitcoina jako w pełni legalny środek płatniczy. Prezydent tego kraju – Nayib Bukele (ma palestyńskie korzenie) zakupił w sumie 400 Bitcoinów przeznaczając na to około 21 mln dolarów.

Kryptowaluty te trafiły następnie do obywateli Salwadoru (dla każdego o równowartości 30 dolarów). Do płacenia przy ich użyciu wystarczy odpowiedni kod QR na telefonie.

Również salwadorscy przedsiębiorcy są zobowiązani aby, w miarę możliwości, przyjmować płatności w formie kryptowaluty. Spowodowało to liczne protesty w kraju, w związku z obawami o niestabilność bitcoina.

Przyjęcie kryptowaluty jako oficjalnej waluty miał za zadanie zwiększyć efektywność transferu pieniędzy – w sumie miliardów dolarów – zarobionych za granicą. Prócz tego korzystanie z Bitcoina umożliwia zarówno obywatelom jak i rządowi na przeprowadzanie transakcji w sposób bardziej zdecenttalizowany.

Rządowi Salwadoru chodzi o to, że poprzez BTC obywatele Salwadoru zyskują możliwość korzystania z usług bankowych, w wyniku czego mają zaoszczędzić łącznie ponad 400 mln dolarów na opłatach za przekazy pieniężne, które są wysyłane z zagranicy.

Póki co większość mieszkańców tego kraju posługuje się nadal tylko i wyłącznie dolarami amerykańskimi jako środkiem płatniczym.

Rząd żywi jednak nadzieje, że bitcoin wpłynie pozytywnie na wzrost gospodarczy oraz zatrudnienie. Co więcej, prezydent Bukele ogłosił w listopadzie plany budowy Bitcoin City u podstawy wulkanu w Salwadorze, z kryptowalutą wykorzystywaną do finansowania projektu.

MFW: Bitcoin jako nowy środek płatniczy powinien być usunięty

W swoim oświadczeniu dotyczącym gospodarki Salwadoru Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) wzywa do usunięcia Bitcoina jako nowego środka płatniczego argumentując:

Przyjęcie kryptowaluty jako prawnego środka płatniczego wiąże się z dużym ryzykiem dla integralności finansowej i rynkowej, stabilności finansowej i ochrony konsumentów. Może również tworzyć zobowiązania warunkowe

– stwierdza Fundusz

Warte podkreślenia jest, że wartość Bitcoina mocno spadła w ostatnich miesiącach. Jeszcze w listopadzie wart był prawie 68 tys. dolarów. Obecnie jego cena wynosi nieco ponad 38 tys. dolarów. To spadek o ok. 44 procent. Kryptowaluta jest więc bardzo niestabilna.

Prócz tego MFW wyraźnie zaznacza, że jeśli Salwador nie wycofa się z wykorzystywania bitcoina, to może mieć bardzo poważne problemy w uzyskaniu pożyczki od funduszu. Aktualnie trwają rozmowy między rządem tego kraju a MFW na temat potencjalnej pożyczki o wartości 1,3 mld dolarów.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA