MFW nie podoba się Bitcoin jako waluta Salwadoru. Nalega na wycofanie go
31 stycznia 2022
Kamil Śliwiński

MFW nie podoba się Bitcoin jako waluta Salwadoru. Nalega na wycofanie go

Dobiegły końca konsultacje Rady Wykonawczej MFW dotyczące gospodarki Salwadoru. Prócz analiz i prognoz pojawił się także zalecenia. Wśród nich jest wycofanie Bitcoina spośród oficjalnych środków płatniczych.

Salwador we wrześniu ubiegłego roku jako pierwszy kraj na świecie przyjął Bitcoina jako w pełni legalny środek płatniczy. Prezydent tego kraju – Nayib Bukele (ma palestyńskie korzenie) zakupił w sumie 400 Bitcoinów przeznaczając na to około 21 mln dolarów.

Kryptowaluty te trafiły następnie do obywateli Salwadoru (dla każdego o równowartości 30 dolarów). Do płacenia przy ich użyciu wystarczy odpowiedni kod QR na telefonie.

Również salwadorscy przedsiębiorcy są zobowiązani aby, w miarę możliwości, przyjmować płatności w formie kryptowaluty. Spowodowało to liczne protesty w kraju, w związku z obawami o niestabilność bitcoina.

Przyjęcie kryptowaluty jako oficjalnej waluty miał za zadanie zwiększyć efektywność transferu pieniędzy – w sumie miliardów dolarów – zarobionych za granicą. Prócz tego korzystanie z Bitcoina umożliwia zarówno obywatelom jak i rządowi na przeprowadzanie transakcji w sposób bardziej zdecenttalizowany.

Rządowi Salwadoru chodzi o to, że poprzez BTC obywatele Salwadoru zyskują możliwość korzystania z usług bankowych, w wyniku czego mają zaoszczędzić łącznie ponad 400 mln dolarów na opłatach za przekazy pieniężne, które są wysyłane z zagranicy.

Póki co większość mieszkańców tego kraju posługuje się nadal tylko i wyłącznie dolarami amerykańskimi jako środkiem płatniczym.

Rząd żywi jednak nadzieje, że bitcoin wpłynie pozytywnie na wzrost gospodarczy oraz zatrudnienie. Co więcej, prezydent Bukele ogłosił w listopadzie plany budowy Bitcoin City u podstawy wulkanu w Salwadorze, z kryptowalutą wykorzystywaną do finansowania projektu.

MFW: Bitcoin jako nowy środek płatniczy powinien być usunięty

W swoim oświadczeniu dotyczącym gospodarki Salwadoru Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) wzywa do usunięcia Bitcoina jako nowego środka płatniczego argumentując:

Przyjęcie kryptowaluty jako prawnego środka płatniczego wiąże się z dużym ryzykiem dla integralności finansowej i rynkowej, stabilności finansowej i ochrony konsumentów. Może również tworzyć zobowiązania warunkowe

– stwierdza Fundusz

Warte podkreślenia jest, że wartość Bitcoina mocno spadła w ostatnich miesiącach. Jeszcze w listopadzie wart był prawie 68 tys. dolarów. Obecnie jego cena wynosi nieco ponad 38 tys. dolarów. To spadek o ok. 44 procent. Kryptowaluta jest więc bardzo niestabilna.

Prócz tego MFW wyraźnie zaznacza, że jeśli Salwador nie wycofa się z wykorzystywania bitcoina, to może mieć bardzo poważne problemy w uzyskaniu pożyczki od funduszu. Aktualnie trwają rozmowy między rządem tego kraju a MFW na temat potencjalnej pożyczki o wartości 1,3 mld dolarów.

MD