Polscy pracownicy LG mają się kłaniać koreańskim przełożonym?
11 lutego 2022
Kamil Śliwiński

Polscy pracownicy LG mają się kłaniać koreańskim przełożonym?

Według zdjęcia krążącego po sieci koreańska firma LG Electronics ściśle określa to, w jaki sposób polscy pracownicy powinni traktować swoich koreańskich przełożonych. Wymagane ma być m.in. kłanianie się, unikanie kontaktu wzrokowego i bezdyskusyjne wykonywanie każdego polecenia.

LG Electronics ma swój oddział w Kobierzycach pod Wrocławiem. To właśnie z niego mają pochodzić wytyczne dot. traktowania koreańskich przełożonych skierowane do polskich pracowników.

W mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie przedstawiające “zasady pracy z Koreańskimi przełożonymi”. Mają one wynikać jakoby z różnic kulturowych między Polską a Koreą Południową. Wedle nich pracownicy mają swoich przełożonych traktować z uniżonością nie spotykają na zachodzie.

Dla Polaków takie zasady mogą zostać odebrane wręcz jako upokarzające – nakazują one nie tylko kłanianie się przełożonemu, ale również unikanie kontaktu wzrokowego:

Gdy zostaniesz poproszony na rozmowę ze swoim Koreańskim przełożonym (FSE). Podejdź, a następnie wykonaj tradycyjne przywitanie, tak jak pokazano na załączonym obrazie. Pamiętaj! W Koreańskiej kulturze patrzenie prosto w oczy jest odbierane jako brak szacunku.

Powitanie nie jest jedyną sytuacją, w której pracownik LG Electronics powinien ukłonić się przed azjatyckim przełożonym:

Gdy idziesz ze swoim Koreańskim przełożonym w jednym kierunku, należy otwierać przed nim drzwi. Dodatkowo, wskazanie ręką drogi i lekki ukłon zostanie odebrane jako wyraz największego szacunku.

Zasady podkreślają także istotność hierarchii w koreańskiej kulturze. Wobec tego od polskich pracowników wymaga się absolutnego szacunku i bezwzględnego wykonywania każdego polecenia.

Kategorycznie zabronione jest głośne niezgadzanie się z poleceniami Koreańskiego przełożonego. W Koreańskiej kulturze niezwykle istotna jest hierarchia. Starszym i bardziej doświadczonym od Ciebie należy się bezwzględny respekt. Dlatego wykonuj każde polecenie FSE i nie zastanawiaj się nad tym czy “ma ono sens.

Zakazane jest śmianie się z zachowania Koreańskich przełożonych, lecz dla odmiany akceptowalne są inne zachowania:

Głośne odchrząkiwanie, kaszlenie, pociąganie nosem, itp. są jak najbardziej normalne w kulturze naszych Przyjaciół z Korei.

Aktualizacja

Po pojawieniu się naszego artykułu do sprawy odniosło się LG na jednym ze swoich profilów w mediach społecznościowych. Wciąż czekamy jednak na szersze wyjaśnienia ze strony biura prasowego, z którym już się kontaktowaliśmy.

W przesłanym do nas oświadczeniu (17.02) podpisanym przez “Zarząd i Management LG Energy Solution Wrocław sp. z o.o” firma jednoznacznie odcina się od dokumentu:

Dokument ten, noszący oznaczenie LG Electronics Wrocław, według naszej wiedzy nigdy nie był oficjalnym stanowiskiem tej firmy. Naszym zdaniem treści określone w tym dokumencie są niedopuszczalne zarówno dla nas, jak i dla wszystkich innych spółek działających pod marką LG. Nie wiemy, kto jest autorem tego dokumentu i kiedy on powstał, jednak stanowczo potępiamy motywy osoby, która go stworzyła.

Kamil Śliwiński