Kryptowalutowe rozwarstwienie. Garstka posiada ponad ćwierć wszystkich bitcoinów

21.12.2021
Kamil Śliwiński
Czas czytania: < 1 minuta

Gdy Bitcoin powstawał, miał stanowić przeciwwagę do centralnie zarządzanych walut krajowych. Każdy miał móc stać się „węzłem” w ogromnej zdecentralizowanej sieci. Stało się zupełnie inaczej, niż zakładano – według nowego badania nierówności kryptowalutowe są jeszcze większe, niż te majątkowe.

Z badania opublikowanego przez National Bureau of Economic Research wynika, że około 0,01 proc. posiadaczy kryptowalut ma aż 27 proc. wykopanych Bitcoinów. Innymi słowy – 10 tys. największych inwestorów posiada ponad 6 milionów Bitcoinów, których wartość jest szacowana na prawie 232 miliardów dolarów.

Oznacza to zarazem, że nierówności kryptowalutowe okazują się być znacznie większe od tych majątkowych w Stanach Zjednoczonych. W czerwcu bieżącego roku w rękach najbogatszego 1 proc. amerykanów było zakumulowane 26,6 proc. łącznego bogactwa USA. Łączny majątek tej grupy jest szacowany na ponad 41,52 miliardów dolarów. Jest to więc aż 5 razy mniej niż wartość Bitcoinów zgromadzonych przez 10 tys. największych posiadaczy.

Co więcej, badacze wykazali również, że około 90 proc. transakcji dokonywanych na rynku Bitcoina nie pełni realnie żadnej funkcji gospodarczej. Zdecydowana większość transakcji polega na przesyłaniu aktywów między portfelami danego użytkownika. Posiadacze kryptowalut postępując tak w celu ukrycia swojej tożsamości.

Według badaczy jedynie 10 proc. wolumenu transakcji można określić mianem handlu, przy czym wiele transakcji dokonywanych na giełdach jest zwykłymi manipulacjami rynkowymi.

KŚ/źródło: Obserwator Gospodarczy

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA