KGHM szuka miejsca na SMRy i zapowiada inwestycję na Dolnym Śląsku

20.04.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Jeszcze w tym roku KGHM planuje wybrać podstawowe lokalizacje dla małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR). Natomiast wymagane do jego obsługi centrum kompetencyjne ma zostać powstać na Dolnym Śląsku.

Firma szuka lokalizacji, które spełnią kryteria prawne

– stwierdził prezes KGHM Marcin Chludziński. Zrobił to w trakcie podpisywania listu intencyjnego z Tauronem Polską Energią ws. energetyki niskoemisyjnej. Chodzi przede wszystkim o kryteria środowiskowe i te wyznaczone przez Polską Agencję Atomistyki (PAA).

KGHM ma w planach także budowę centrum szkoleniowego i centrum symulacji, związane z jego inwestycjami w technologię SMR.

Centrum kompetencyjne zamierzamy posadowić na Dolnym Śląsku. Chcemy, żeby było otwarte dla różnych ośrodków akademickich

– powiedział Chludziński.

KGHM Polska Miedź i Tauron Polska Energia podpisały 20 kwietnia list intencyjny w sprawie współpracy w zakresie budowy niskoemisyjnych źródeł energii, w tym z zastosowaniem SMR.

W lutym tego roku KGHM Polska Miedź podpisał z kolei umowę z NuScale Power w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem zaawansowanych małych reaktorów modułowych (SMR) w Polsce.

Według KGHM pierwsze reaktory zostaną uruchomione najpóźniej w 2029 roku.

MD/źródło: 300gospodarka

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA