Już aż 9 na 10 Polaków ogranicza zużycie energii elektrycznej

14.02.2022
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Aż 92 proc. Polaków deklaruje oszczędzanie energii elektrycznej z czego 82 proc. przywiązuje do tego dużą wagę – wynika z badania IBRiS przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej (PKEE).

Niemal połowa (47 proc.) badanych zdecydowanie określa siebie jako osoby oszczędzające energię elektryczną. Niewielu mniej (45 proc.) na to pytanie odpowiada „raczej tak”. Dla 84 proc. Polaków motywacją do ograniczania zużycia prądu są koszty energii elektrycznej, a dla 80 proc. troska o środowisko naturalne. Co interesujące – oszczędności jako czynnik niemotywujący wskazało 9 proc. ankietowanych, a troskę o środowisko naturalne tylko 7 proc.

– podano w komunikacie.

W jaki sposób Polacy oszczędzają energię elektryczną? Najczęściej robią to poprzez używanie żarówek energooszczędnych (92 proc.), wyłączanie światła przy opuszczaniu pomieszczenia (89 proc.), niewkładanie do lodówki ciepłego jedzenia (81 proc.) i uruchamianie pralki, gdy jest pełna (80 proc.).

Mniej Polaków wyjmuje ładowarkę z gniazdka po naładowaniu telefonu (69 proc.), włącza zmywarkę dopiero, gdy jest pełna, i odłącza nieużywany sprzęt od zasilania (po 61 proc.), gotuje niezbędną ilość wody w czajniku elektrycznym (51 proc.) oraz korzysta z listwy umożliwiającej wyłączenie kilku sprzętów jednym przyciskiem (38 proc.). Zaledwie 4 proc. ankietowanych wskazało, że nie podejmuje żadnych działań w celu oszczędności energii.

Z kolei 81 proc. respondentów twierdzi, że zwraca uwagę na klasę energetyczną podczas kupowania nowego urządzenia. Wśród sprzętów w największym stopniu odpowiedzialnych za zużycie energii najwięcej ankietowanych wskazało pralkę (40 proc. odpowiedzi), lodówkę (39 proc.) i czajnik elektryczny (38 proc.).

Jak się jednak szacuje, za największe zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym odpowiadają przede wszystkim sprzęty kuchenne, w tym urządzenia grzewcze (płyta indukcyjna i piekarnik), a także lodówka, czajnik elektryczny oraz zmywarka.

Wyniki badania pokazują, że oszczędzanie energii elektrycznej jest dla Polaków ważne. Motywują nas do tego nie tylko koszty, ale również troska o środowisko naturalne. Wybieramy przede wszystkim te sposoby, które nie mają większego wpływu na komfort naszego życia, a przynoszą realne oszczędności – wyłączanie światła i odłączanie od źródła zasilania nieużywanych w danym momencie sprzętów, czy optymalne wykorzystywanie urządzeń, takich jak czajnik, pralka lub zmywarka. Dobrą wiadomością jest waga, jaką respondenci przywiązują do klasy energetycznej przy wyborze nowych sprzętów – decyzje zakupowe mają bowiem wpływ na zużycie prądu przez kolejne lata

– skomentowała doradczyni w Polskim Komitecie Energii Elektrycznej Magda Smokowska. Jak zaznacza, do oszczędzania w niemal równym stopniu motywują Polaków kwestie finansowe i ekologia.

Badanie ogólnopolskie na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej zrealizował Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w dniach 3-5 stycznia 2022 r. na próbie 1 000 respondentów.

MD/źródło: 300gospodarka

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA