Flagi UE

Jest porozumienie w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. UE odblokuje miliardy dla Polski

13.05.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Polska i Komisja Europejską doszły w końcu do porozumienia w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. Polski KPO ma zostać ostatecznie zaakceptowany w ciągu kilkunastu najbliższych dni, poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Negocjacje między KE a Polską w sprawie akceptacji Krajowego Planu Odbudowy zostały zakończone – podał rzecznik rządu, cytowany przez Polską Agencję Prasową. Miało w końcu dojść do porozumienia ws. tzw. „kamieni milowych”. To kwestie, których rozwiązania wymagała KE przed akceptacją planów odbudowy dla krajów członkowskich UE.

Przed nami już właściwie tylko droga formalna w KE, a później oczywiście realizacja poszczególnych reform, które są zapisane w KPO. Jest ich wiele, bo one nie dotyczą tylko wymiaru sprawiedliwości, to jest wąski wycinek, który był dyskutowany tylko na samym końcu, ale wielu reform gospodarczych, systemowych, które będą realizowane ze środków Unii Europejskiej

– powiedział rzecznik rządu Polskiej Agencji Prasowej.

Według rzecznika do formalnej akceptacji KPO ze strony UE powinno dojść w ciągu najbliższych kilku, kilkunastu dni.

Polski KPO pozostawał niezaakceptowany od ubiegłego roku. Punktem spornym pomiędzy Polską a UE pozostawała m.in. kwestia funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej. Rząd przedstawił go do akceptacji Komisji Europejskiej jeszcze na początku maja 2021 roku.

Krajowy Plan Odbudowy zakłada, że z Funduszu Odbudowy do Polski ma trafić ok. 58 mld euro – ponad 23,9 mld euro w formie dotacji i ponad 34,2 mld euro w formie pożyczek.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA