Jedna z głównych agencji ratingowych twierdzi, że UE zawiesi wypłatę środków dla Polski
Według agencji Ratingowej Moody’s, po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej częściowo zawieszona zostanie wypłata środków unijnych dla Polski w ramach Funduszu Odbudowy. Agencja uważa, że może to również wpłynąć na płatności w ramach siedmioletniego budżetu UE na lata 2021-2027.
Moody’s to jedna z trzech najważniejszych amerykańskich agencji ratingowych. Według niej zawieszenie środków dla Polski może zaważyć na wzroście gospodarczym Polski. Według prognoz dzięki środkom unijnym miał być wyższy o 0,3-0,5 pkt proc. w latach 2022-2025.
Znaczące cięcia środków unijnych mogą zaważyć na wzroście, biorąc pod uwagę, że obecnie przewidujemy wzrost finansowania o 0,3-0,5 punktu procentowego rocznie do wzrostu PKB Polski w latach 2022-2025
– podaje Moody’s.
Cięcia środków budżetowych UE dla Polski i Węgier
W ubiegłym tygodniu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił wniesione przez Węgry i Polskę skargi podważające mechanizm warunkowości, który uzależnia korzystanie z finansowania z budżetu Unii od poszanowania przez państwa członkowskie zasad państwa prawnego.
Według agencji Moody’s, wyrok ten otwiera drogę do zawieszenia funduszy unijnych.
Mimo, że napięcia miedzy Rosją i Ukrainą, planowane na 3 kwietnia wybory parlamentarne na Węgrzech oraz ostatnie propozycje polskiego rządu dotyczące reformy sądownictwa zwiększają niepewność co do ogłoszenia jakiegokolwiek harmonogramu [dotyczącego ewentualnego wstrzymania środków], oczekujemy, że docelowo Komisja Europejska zaproponuje przynajmniej częściowe zawieszenie środków budżetowych UE dla obu krajów
– poinformowała agencja.
Zdaniem analityków Moody’s, takie działanie byłoby negatywne ze względów kredytowych, jednak jego efekt na krótką metę byłby ograniczony.
W 2020 r. dochody brutto Węgier i Polski ze środków budżetowych UE w ramach regulacji traktatowych odpowiadało 4,5 proc. i 3,5 proc. PKB. Natomiast, wpłaty do budżetu Unii Europejskiej wyniosły około 1 proc. PKB na każdy dwa kraje.
W ocenie agencji Moody’s, znaczące cięcia środków unijnych mogą zaważyć na perspektywach wzrostu obydwu krajów, uwzględniając prognozy, które wskazywały, że środki w ramach KPO zwiększą PKB Polski o 0,3-0,5 pkt proc. rocznie w latach 2022-2025 oraz 0,5 pkt proc. w przypadku Węgier.
Zawieszenie środków może również osłabić prognozy wzrostu. Zawieszenie finansowania nastąpiłoby jednak w okresie silnego wzrostu gospodarczego w obu krajach. Polska gospodarka jest nastawiona na silny wzrost w ciągu najbliższych kilku lat
– podaje agencja ratingowa.
MD/źródło: 300gospodarka